Modern Art + Design 604

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
198Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 525,5 x 102,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
199Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 275,5 x 185,5 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 298,5 x 201,5 cm, signerad AB MMF.33 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 283,5 x 177 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
202Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA. "Gulbroka", rölakan, ca 210,5 x 134,5 cm, signerad AB MMF AMF.38 000 SEK
203Marianne Richter, MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 527 x 288,5 cm, signerad AB MMF MR.460 000 SEK
204Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 310 x 206 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
205Brita Grahn, MATTA, rölakan, ca 879.5 x 355 cm, signerad B Grahn (Brita Grahn).200 000 SEK
206Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 194,5 x 159,5 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK
207MATTA, "Falurutan starkblå", rölakan, ca 196,5 x 139,5 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
208Carl Dangel, MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD.35 000 SEK
209Agda Österberg, MATTA, "Diamant", rölakan, ca 223,5 x 146 cm, signerad AÖ samt broderat à tergo: AGDA ÖSTERBERG.22 000 SEK
210Ingrid Dessau, MATTA, "Vinterträd, grå", rölakan, ca 226,5 x 149 cm, signerad HB ID.16 000 SEK
211Barbro Nilsson, MATTA, "Rödarp", rölakan, ca 247 x 190,5 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
212Marianne Richter, MATTA, "Muren, ljusblå", rölakan, ca 217,5 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
213Arne Jacobsen, UNIK MATTA, rund, ryavariant, diameter ca 300 cm, designad av Arne Jacobsen. Tillverkad av Rya Lyng Taepper.Återrop
214Marianne Richter, MATTA, "Fjädern, gul", rya, ca 180,5 x 91,5 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
215Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, gul", rya, ca 242,5 x 126,5 cm, signerad AB MMF BN.18 000 SEK
216Barbro Nilsson, MATTA, "Violetta grön", tät rya, ca 211,5 x 133 cm, signerad AB MMF BN.38 000 SEK
217Marin Hemmingsson, UNIK MATTA, rund, "Solkatt", tät rya, diameter ca 407 cm, Marin Hemmingsson för Märta Måås-Fjetterström AB.105 000 SEK
218Victor Vasarely, MATTA, "Capella 17", tuftad, ca 181 x 180,5 cm, design: Victor Vasarely, OY FINNRYA AB.12 000 SEK
219Björn Trägårdh, "Hus i helsike".34 000 SEK
220Alexander Roos, "Kastellholmen".20 000 SEK
221Eric Grate, "Dansande fetisch".145 000 SEK
222Olle Olsson-Hagalund, Utan titel.85 000 SEK
223Axel Olson, "Berlin I".34 000 SEK
224ERIK OLSON, olja på duk, signerad EO och daterad -30 samt signerad Erik Olson och daterad 1930.Återrop
225Eric Hallström, Motiv från Venedig.70 000 SEK
226Gideon Börje, Vid brunnen.Återrop
227Sven X:et Erixson, "Vinter 1927".95 000 SEK
228Hilding Linnqvist, "Stjärnflickan".30 000 SEK
229Axel Nilsson, "Kvinna i röd klänning".19 000 SEK
230Sven X:et Erixson, Kvinna med gul rosett.20 000 SEK
231Otte Sköld, "Mlle Mimie, Morgat".50 000 SEK
232Otte Sköld, "Arna".11 000 SEK
233Siri Derkert, "Fågelkvinnor".14 500 SEK
234Ragnar Sandberg, "Badande på brygga".95 000 SEK
235Elis Eriksson, "Prassling".19 000 SEK
236Carl Fredrik Reuterswärd, "Spel".40 000 SEK
237Åke Göransson, "Landskap med svart himmel".250 000 SEK
238Inge Schiöler, "Betande djur".150 000 SEK
239Tor Bjurström, "Utsikt mot hamnen".26 000 SEK
240Ragnar Sandberg, "Konversation, Celimontana".70 000 SEK
241Gösta Sandels, "På bron - Motiv från Kungälv".Återrop
242Inge Schiöler, "Sommarkväll".30 000 SEK
243Gösta Adrian-Nilsson, "Kavallerist".500 000 SEK
244Erik Olson, Komposition med badande.350 000 SEK
245Gösta Adrian-Nilsson, "Katarinahissen III".7 200 000 SEK
246Otto G Carlsund, "Ockra".36 000 SEK
247Gösta Adrian-Nilsson, "Samoa".46 000 SEK
248Erik Olson, "Romantiskt efterspel".50 000 SEK
249Asger Jorn, "Fuglen fra Lap-land".300 000 SEK
250André Lanskoy, "Sentier aigu".310 000 SEK
251Marcel Gromaire, "Lavandière".Återrop
252Bernard Buffet, "Bouquet de fleurs".Återrop
253Francisco Borès, "Le Panier d'oranges".240 000 SEK
254Karel Appel, Utan titel.85 000 SEK
255Olle Olsson-Hagalund, "Självporträtt i växthuset".330 000 SEK
256Eric Hallström, "Torget i Pistoja".Återrop
257Mårten Andersson, Lindansaren.110 000 SEK
258Sven X:et Erixson, Stilleben i bojan.65 000 SEK
259Otte Sköld, Nature morte med fiskar.30 000 SEK
260AXEL NILSSON, olja på duk, signerad Axel Nilsson och daterad -34.Återrop
261Olle Bærtling, "DENYKI".Återrop
262Lars-Gunnar Nordström, "T-banan Stockholm".55 000 SEK
263Carl Fredrik Reuterswärd, "PMCGTT - Michelangelo+Leonardo on red BG".70 000 SEK
264Philip von Schantz, Svarta vinbär.75 000 SEK
265Peter Tillberg, "Ventilationsgallret".Återrop
266PHILIP VON SCHANTZ, olja på duk, signerad PvS och daterad 80.Återrop
267Karl Isakson, Nature morte med grå krukor, apelsiner, citroner och röd bok.Återrop
268Inge Schiöler, "Öar".55 000 SEK
269Inge Schiöler, "Fiskebryggan, Ramsö".660 000 SEK
270Ragnar Sandberg, Badare på brygga.175 000 SEK
271Inge Schiöler, "Stranden vid havet, Koster".125 000 SEK
272Carl Kylberg, "Aftonens ljus och mörker".350 000 SEK
273Isaac Grünewald, "Gosse (Iván) med flagga".3 200 000 SEK
274Einar Jolin, "Nature morte".34 000 SEK
275Isaac Grünewald, Motiv från Saltsjöbaden.55 000 SEK
276Gösta Nystroem, "Flicka i svart hatt".420 000 SEK
277Gösta Nystroem, "Stilleben".20 000 SEK
278Isaac Grünewald, Stilleben med blommor.32 000 SEK
279Maurice Utrillo, "La Belle Gabrielle".310 000 SEK
280Marc Chagall, Plansch 13 ur "Autour des Mille et une nuits"/Scheherazades natt.260 000 SEK
281Francois Gall, "Pont de la Concorde".22 000 SEK
282Christian Berg, "Torpedfigur IV".65 000 SEK
283FRANCOISE RIBEYROLLES-MARCUS, Bardigliomarmor, Signerad F. Ribeyrolles-Marcus och daterad 1998.Återrop
284Francoise Ribeyrolles-Marcus, "3+4".16 000 SEK
285Ragnar Sandberg, Flanör på Avenyn.440 000 SEK
286Inge Schiöler, "Kostersundet".105 000 SEK
287Inge Schiöler, "Hassel och sälg".38 000 SEK
288Olle Skagerfors, Självporträtt.36 000 SEK
289Inge Schiöler, "Tallbacke".40 000 SEK
290Ivan Ivarson, "Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet".420 000 SEK
291Gösta Adrian-Nilsson, "Vagnväxling II".3 500 000 SEK
292Esaias Thorén, "Improvisation".Återrop
293Erik Olson, "Mallorca I".660 000 SEK
294Waldemar Lorentzon, Motiv från S:t Germain.160 000 SEK
295Erik Olson, "Under gröna blad".64 000 SEK
296WALDEMAR LORENTZON, olja på duk, signerad Lorentz. A tergo inskriberad Wald. Lorentzon.Återrop
297Lennart Jirlow, Caféinteriör.330 000 SEK