Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | Nils Orstedt, saltkar, ett par, silver, Norrköping 1779. Rokoko. | 32 000 SEK |
202 | Kryddbössor, 4 st, förgyllt silver, London 1700-tal. Ett par av Thomas Shepherd, 1790, en av John Delmester 1760, | Återrop |
203 | Pehr Zethelius, dubbelt saltkar, förgyllt silver, Stockholm 1807. | 8 000 SEK |
204 | Lars Söderström, saltkar, ett par, silver, Umeå (verksam 1815-1833). Sengustavianska. | 5 000 SEK |
205 | Johan Wilhelm Zimmerman, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1791. Gustavianska. | 10 000 SEK |
206 | Arvid Floberg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska. | 9 500 SEK |
207 | Jean-Baptiste-Claude Odiot, dubbel-saltkar, silver, Paris 1803-1809. Empire. | 50 000 SEK |
208 | Robert Hennell I, coaster, silver, London 1774. | 9 500 SEK |
209 | Gustaf Möllenborg, praktskålar, ett par lika, silver, Stockholm 1832. Nyrokoko. | 20 000 SEK |
210 | Frédéric Rudolphi, kanna och fat, silver, (Paris 1842-1872). Renässans-stil. | 38 000 SEK |
211 | Terrin, silver 950/1000, Frankrike 1800-talets slut. Louis XV-stil. | 43 000 SEK |
212 | Praktskål med lock, silver 800/1000, Tyskland efter 1888. | 30 000 SEK |
213 | Johan Wennervall, kyrkdosa, silver, Göteborg 1759. | 2 000 SEK |
214 | Johan Pettersson Berg (Norrköping 1727-1762(1768)), luktdosa, silver. Rokoko. | 4 500 SEK |
215 | Sannolikt Jacob Lampa (Stockholm 1757-1787 (1789)), luktdosa, silver. Rokoko. | Återrop |
216 | Melchior Faust, kyrkdosa, silver, Göteborg 1768. | 3 000 SEK |
217 | Berndt Falkengren, luktdosa, silver, Visby (1737-1785). Rokoko. | 7 500 SEK |
218 | Niklas Lund, luktdosa, silver, Stockholm 1756. Rokoko. | 4 000 SEK |
219 | Petter Wirgman, luktdosa, silver, Göteborg (verksam 1733-1739). | 3 500 SEK |
220 | Johan Collin (Stockholm 1735-1759-), luktdosa, silver. Rokoko. | 3 000 SEK |
221 | Kilian Kelson, snusdosa, silver, Stockholm 1759. Rokoko. | 10 000 SEK |
222 | Sannolikt Petter Kleen, luktdosa, silver, Ystad (verksam 1753-1777 (1778)). Rokoko. | Återrop |
223 | Luktdosa, silver, otydliga stämplar, Sverige sannolikt 1773. Rokoko. | 4 000 SEK |
224 | Alexander Holst (verksam i Härnösand -1760-1767 (1769)), luktdosa, silver. | 2 400 SEK |
225 | Johan Lorenz Starin, snusdosa, silver, Stockholm 1756. Rokoko. | 5 000 SEK |
226 | Johan Malmstedt, kyrkdosa, silver, Göteborg 1787. | 2 000 SEK |
227 | Anders Schotte, kyrkdosa, silver, Uddevalla 1801. | 2 000 SEK |
228 | Anders Rönnov, (Hälsningborg 1777-1802(1819)), luktdosa, silver. | Återrop |
229 | Adolf Zethelius, toilettedosor, ett par, silver, Stockholm 1814. | 7 000 SEK |
230 | Daniel Lundström, supkopp, silver, Stockholm 1776. | 2 400 SEK |
231 | Christoffer Bauman, tumlare, silver, Hudiksvall 1786. | 4 000 SEK |
232 | Olof Yttreaus, supkopp, silver, Uppsala 1805. | 2 000 SEK |
233 | Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början. | 20 000 SEK |
234 | Sked med kulknopp, möjligen Erik Barck (verksam i Västerås 1697-1718). | Återrop |
235 | Benedict Stechau, sked med kronknopp, Karlskrona 1733. | 7 000 SEK |
236 | Sked med kulknopp, mästarstämpel SC, sannolikt för Sigfrid Carlenius (d ä verksam i Torneå 1726-37 och d y 1754-66). | 13 000 SEK |
237 | Peter Björkman, sked med kronknopp, silver, Karlskrona 1746. | 6 000 SEK |
238 | Johan Wickman, sked med dubbel kerubknopp, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)). | 4 000 SEK |
239 | Sigismund Novsadi d y, sked med kronknopp, Karlskrona 1763. | 4 000 SEK |
240 | Sked, förgylld, dubbelslagen mästarstämpel möjligen för Martin Bergström (verksam i Härnösand 1742-1779 (1782)). | Återrop |
241 | Begravningsskedar, ett par, av Nils Dahl, Linköping 1740. | 19 000 SEK |
242 | Henning Petter Henning, soppslev, förgyllt silver, Stockholm 1745. | Återrop |
243 | Wilhelm Smedberg, bålslev, silver, (verksam i Karlstad -1777-1810 (1812)), daterad i gravyren 1794. | 5 000 SEK |
244 | Kaffeskedar, 6 st (4+2), silver, av Olof Sedin, Gävle 1797 och Pehr Blommerts änka, Gävle 1822. | Återrop |
245 | Odiot, Paris efter 1838. Bestickuppsättning, 299 delar, silver 950/1000. | 180 000 SEK |
246 | WA Bolin, bestickuppsättning 233 delar, silver, Stockholm 1927-1933. Modell "F". | Återrop |
247 | WA Bolin, bestickuppsättning 144 delar, silver, Stockholm 1931. Modell "A". | Återrop |
248 | Flakong porslin med guldlock, möjligen Meissen 1700-tal. | 2 500 SEK |
249 | Dosa, guld och emalj, icke identifierad mästarstämpel &SD, sannolikt Genève 1800-talets början. | 55 000 SEK |
250 | Fickur, guld och emalj. Louis XVI. | 6 500 SEK |
251 | Dosa, guld och rött lack, otydlig mästarstämpel, Paris 1777-1778. | 13 000 SEK |
252 | Briljanterad kraschan, Hederslegionen [Ordre impérial de la Légion d'honeur], troligen 2:a kejsardömet (1852-1870). | 48 000 SEK |
253 | Terrin, icke identifierad mästarstämpel AIW, silver, S:t Petersburg 1790. | 46 000 SEK |
254 | Tumlare, silver, otydliga stämplar, sannolikt Moskva 1750-tal. | Återrop |
255 | Teservis, trompe l'oeil, 8 delar, silver, av Vasiliy Ivanov, S:t Petersburg 1895. | 110 000 SEK |
256 | Kåsa, förgyllt silver och emalj, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1899-1908. | 15 000 SEK |
257 | Ikon, Saint Vladimir. Firma Grachev, S:t Petersburg 1896. | 60 000 SEK |
258 | Åkdyna, flamskväv, "Lammet och fanan", ca 45-47 x 97,5-98 cm, Torna eller Bara härad, Skåne omkring 1800. | 28 000 SEK |
259 | Åkdyna, broderad, ca 51-52 x 104,5-107 cm, signerad och daterad COS BMD ANO 1833, Skåne. | 11 000 SEK |
260 | Kudde (jynne), broderad, ca 42 x 40-41 cm, signerad och daterad HI NG 1820, Skåne. | Återrop |
261 | Åkdyna, krabbasnår, halvkrabba och rosengång, ca 47 x 115,5-116 cm, Skåne 1800-tal. | 2 000 SEK |
262 | Broderade tavlor, 1 par, "Vue des Environs de Bayonne", signerade och daterade. | 4 000 SEK |
263 | Teduk, linnedamast, ca 131-132 x 136,5-137,5 cm, med alliansvapen. | 3 000 SEK |
264 | Teduk, linnedamast, "Lilla blomsterkorgen", ca 143,5 x 144 cm. | 3 000 SEK |
265 | Broderi på sammet, ca 89,5 x 64 cm, sannolikt Italien, 1600-tal-1700-tal. | 6 500 SEK |
266 | Processionsfana, Europa, ca 203 x 137 cm, 1700-tal. | 2 200 SEK |
267 | Broderade paneler, 4 st., ull på ylle, ca 186-190,5 x 131,5-137 cm per styck, troligen England 1700-tal. | 230 000 SEK |
268 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 236,5-238,5 x 290-294,5 cm, Manufacture Royale d'Aubusson, | 70 000 SEK |
269 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 280,5-290 x 432,5-436 cm, signerad ViTRA.M.R.D'AVBVSON. | Återrop |
270 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 298 x 121-127,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D. | Återrop |
271 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 279-282,5 x 196-202 cm, signerad M.R.D'AVBVSSONj.DVMONTEIL. | Återrop |
272 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 295-296 x 126-129,5 cm, signerad M.R.DABVSON.i.D. | Återrop |
273 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 300-307 x 500,5-506 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON. | Återrop |
274 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 293-294 x 128,5-132,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D. | Återrop |
274A | Vävda tapeter, 6 st., "Verdurer", gobelängteknik, Aubusson 1700-talets förra hälft. | Återrop |
275 | Broderi, antik persisk sammet, ca 150 x 103,5 cm, 1700 - 1800-tal. | 12 000 SEK |
276 | Elefanttäcke för parader, ca 202 x 151,5 cm, troligen Indien omkring 1900. | 24 000 SEK |
277 | Broderi, antik suzani, Ura Tube eller Ferganadalen, ca 250,5-253,5 x 185,5-191,5 cm. | 85 000 SEK |
278 | Broderi, antik Uzbekistan suzani, sannolikt Tashkent, ca 231,5-237,5 x 160-161 cm. | 16 000 SEK |
279 | Broderi, sannolikt antik Uzbekistan suzani, ca 226,5-230,5 x 180-182 cm. | 6 000 SEK |
280 | Matta, kelim, antik Aksaray, Anatolisk, ca 383,5-409 x 151-159 cm. | Återrop |
281 | Gallerimatta, antik Centralanatolien, troligen Kirshehir, ca 425 x 101-107 cm. | 8 000 SEK |
282 | Matta, semiantik Baotou figural, ca 137,5 x 208 cm. | 6 500 SEK |
283 | Matta, semiantik Baotou, ca 108,5 x 56,5 cm. | 6 500 SEK |
284 | Matta, antik Beshir, ca 285,5-289 x 144,5-164,5 cm (samt kortsidorna med flera cm slätväv i rött och blått). | Återrop |
285 | Matta, antik Feraghan, ca 579,5 x 234,5 cm. | 17 000 SEK |
286 | Matta, semiantik Feraghan, sannolikt ca 459 x 286-292,5 cm. | 38 000 SEK |
287 | Matta, antik/semiantik Heris, ca 352 x 275 cm. | 32 000 SEK |
288 | Matta, semiantik Isfahan, ca 310,5 x 200 cm. | Återrop |
289 | Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm. | 8 500 SEK |
290 | Matta, semiantik/Old Isfahan figural, signerad, ca 154,5 x 106,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3,5 cm slätväv). | 6 000 SEK |
291 | Matta, old Isfahan, signerad, ca 217,5 x 176,5 cm. | 13 000 SEK |
292 | Matta, antik/semiantik silke Keshan sk Motashem / Feraghan/, ca 191,5 - 194,5 x 128,5 - 133 cm. | 50 000 SEK |
293 | Matta, semiantik silke Keshan figural, ca 309-310 x 204,5-207 cm. | 75 000 SEK |
294 | Matta, semiantik silke Keshan, ca 317 x 207-210,5 cm. | 26 000 SEK |
296 | Matta, semiantik silke Keshan, ca 212,5-214,5 x 134,5-135,5 cm. | 3 500 SEK |
297 | Matta, semiantik Keshan, s.k. Dabir, ca 383,5-387,5 x 269,5-275 cm. | 70 000 SEK |
298 | Matta, semiantik Keshan, sk Dabir, ca 196 x 126 cm. | 7 000 SEK |
299 | Matta, semiantik Keshan figural, ca 202-203,5 x 137-141,5 cm. | 17 000 SEK |
300 | Matta, semiantik, Keshan, ca 321 x 216 cm. | 10 000 SEK |