ANNA GARDELL-ERICSON, akvarell, osignerad, intygad a tergo.

"Richmond Hill". 16,5 x 24,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THURE WALLNER, olja på pannå, signerad.

Vinterfåglar i snölandskap. 24 x 33 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS VILKS, akvarell och tusch, signerad Lars Vilks.

"Skiss, Nimis". 21 x 15 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.

Fanerade med teak. Detaljer av mässing. Bredd 32, djup 52, höjd 61 cm.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, fem stycken, samt VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor och växter, diameter 15,3-15,4 cm. Vas, med formad dekoration av drakar. Höjd 23,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
LOTHAR SCHLÜTER, olja på duk, signerad Schlüter.

Motiv av hav och himmel, 61 x 91 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BO ÅKE ADAMSSON, olja på duk, signerad.

"Efter maskeraden", 100 x 100 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter ca 60, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets mitt.

Målade. Låda samt skåpsdörr. Bredd 37, djup 35, höjd 76 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 5-4,5, Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad metall. Etikettmärkt louis poulsen. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR TORHAMN, olja på pannå, signerad.

Arbete på gården. 46 x 55 cm.

Aktuellt bud 4 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HUGO ELMQVIST, vas, brons, jugend, tidigt 1900-tal.

Vas i patinerad brons med reliefdekor av trollsändor och åkervinda. Gjutarstämperl O. Elmqvist fud. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 26,5 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, tillverkad av Reijmyre för Firma Svenskt Tenn, modellen formgiven 1934.

Fot av glas med innefattade luftbubblor. Skärm av textil, enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn. Höjd ca 24 cm, exklusive skärm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, halmarbete, sengustavianskt, omkring 1800.

Skrin med fackinredning för spelmarker. Dekor av friherreliga ätten Sparres krönta vapen inom krans. Spelmarker av ben medföljer. 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIC ELFWÉN, skulptur, patinerad brons, monogramsignerad EE och daterad 62.

Kvinna med börda på huvudet, Gjutarstämpel MGM Mönsterås. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad roland s och numrerad 195/350 med blyerts.

"Vinter i Sandhamnshålet". Bildmått 46 x 31 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HERMÈS, scarves, 2 st.

HERMÈS, scarves, 2 st.

Siden. "Eperon d'Or" design Henri d'Origny 1974. "Brazil" design Laurence Bourthoumieux 1988. 90 x 90 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAM UHRDIN, olja på masonit, signerad Sam Uhrdin och daterad -42.

"Söndagsfrid". 65 x 54 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffbord, "Plommonet", NK:s Triva-serie, 1959.

Bord fanerat med valnöt. Oval skiva. Brickmärkt. Längd 124, bredd 56, höjd 53 cm.

Aktuellt bud 5 705 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRAKTVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i naturmiljö, höjd 57 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERMÈS, scarf, "Monsieur & Madame".

Siden. Design Bali Barret 2009. 90 x 90 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HERMÈS, scarf, "Paddock".

HERMÈS, scarf, "Paddock".

Siden. Design Jean-Louis Clerc 1956. 90 x 90 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HERMÈS, scarves, 3 st.

HERMÈS, scarves, 3 st.

Siden. "Les Cles" design Cathy Latham 1965. "Costumes des Departements de la Seine Inférieure du Calvados de la Manche et de L'Orne" design Zoe Pauwels 1989. "Tanzanie" design Robert Dallet 1977. 90 x 90 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANSGAR ALMQUIST, skulptur, patinerad brons, monogramsignerad AA och daterad -60 1/8-.

Modell med fiskar. Gjutarstämpel Erik Petterson fud. Monterad på träsockel. Total höjd 53 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SYDAMERIKANSK KONSTNÄR, 1700-TAL, Cuscoskolan, olja på uppfodrad duk 88 x 67 cm.

Madonnan och barnet. Uppfodrad duk 88 x 67 cm.

Aktuellt bud 9 100 SEK
Utropspris
25 000 SEK
AMPEL, alabaster, 1900-talets första hälft.

Taklampa i alabaster med dekor av vinrankor. Takrosett i alabaster. Diameter 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, väggrelief, stengods, Gustavsberg.

Gulglaserad. Dekor av kvinna och man. Stämpelmärkt. Ca 28 x 27 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERNST BILLGREN, skåp, signerat Ernst Billgren och numrerat 53/100.

Masonit, laminat och mosaik. Draghandtag i form av djurhuvud i brons. Höjd 40 cm, bredd 28 cm, djup 24 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SHOGO SUZUKI, TAKLAMPOR, 3 st, modell 61-193, Stockmann-Orno, 1960-tal.

Blå- gul och röd, invändigt vita. Storlek 20 x 20 x 20 cm. Tillverkarens märken.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
TOR BJURSTRÖM, olja på duk, signerad.

"Nature morte med rund kruka och böcker". 50,5 x 69,5 cm.

Aktuellt bud 7 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MAURITZ KARSTRÖM, olja på duk, signerad.

"Bonden & Magikerkatten". 70 x 89 cm.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ÖRHÄNGEN, klotformade med briljantslipade diamanter.

18K guld, stämplade 750. Diamanter totalt ca 1,32 ct. Diameter klot ca 8 mm. stift. Vikt 3 gram

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad.

Landskap med björkar och vitsippor. 12 x 16,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTEL BERTEL-NORDSTRÖM, olja på duk, signerad Bertel-Nordström och daterad 1944.

Vy från Söder mot Stockholms stadshus. 54 X 65 cm.

Aktuellt bud 1 950 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMRING, med briljantslipade diamanter.

14K guld. Diamanter totalt ca 0,64 ct. Innerdiameter ca 6 cm. Vikt 3,7 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 289 x 254 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OLE LYNGGAARD/CHARLOTTE LYNGGAARD, lås 18K guld med biljantslipade diamanter samt fyra collier.

Lås 18K guld med två briljantslipade diamanter på 0,06 ct wvs (enl kvitto) märkt Ole L 750, diameter ca 15 mm, collier av sötvattenspärlor, tahitipärlor och svart matt onyx, längd 2 st 43 cm, 1 st 46 cm och 1 st 60 cm, originalaskar medföljer

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARMBAND, 18K guld med två berlocker, Guldsmedsmästaren, Göteborg, 2008.

Med briolettslipad citrin samt briljantslipade diamanter, total vikt ca 26,0 gram, längd 21 cm

Aktuellt bud 6 018 SEK
Utropspris
7 000 SEK
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad.

Landskap med vattendrag. 38x50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP / SIDEBOARD, Kina, 1900-tal.

Två lådor samt dubbeldörrar med beslag i patinerad mässing. Rödlackerat. Längd 95 cm. Djup 43 cm. höjd 85 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDNEY YATES JOHNSON, olja på duk signerad.

Fiskare och båtar vid strand, 31 x 61 cm

Aktuellt bud 1 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THEO TOBIASSE, litografi, signerad och numrerad 86/350.

"H.C Andersen Sous le Saule". 50x64 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBAND 18k guld med berlocker 1964 Esto ab Stockholm.

Bismarck med 6 berlocker varav en med pärla, längd c 19,5, bredd ca 0,5 cm, total vikt ca 15,3 gram.

Aktuellt bud 3 716 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LONGINES, Oposition, kronograf, armbandsur, 38 mm ca 2000.

Stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, extra länkbit, manual, box, kartong. Caliber 541 Serie-nr 29988452 Ref-nr L3 618 4 Viklåsref-nr 07 27658

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA Kashmar old ca 387 x 291 cm (501-842.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL rokoko 1700-talets mitt.

Förgylld,r ik skuren dekor av rocaille och blommor, krönande krona, 49 x 39 cm

Aktuellt bud 5 005 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.

Björk, ben av böjträ, längd 120, bredd 75, höjd 72 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 4 st senbarock 1700-talets mitt.

Bemålade, lös stoppad sits, genombruten rygg med balusterbricka, svängda ben, H-kryss, sitthöjd 45 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BROSCH SAMT ÖRHÄNGEN ett par 18K guld  otydliga stämplar Malmö 1870 o 1929.

Genombruten dekor, örhängen med skruv, total vikt ca 7,6 gram, längd 3,5 samt 5 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAQUES NICOLAS BELLIN, kopparstick, kartor, 3 st, 1700-tal.

"Carte De L'Isle De Taiti, par Le Lieutenat J.Cook 1769"44x28 cm. "Partie De La Mer Glaciale, Contenant La Nouvelle Zemble Et Le Pais De Samoiedes" 1758. 25x38,5 cm. " Carte De L'Isle De La Guadeloupe...". 1758. 25x34,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AUGUST HAGBORG, olja på duk, signerad.

Dalkulla. 56x42 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EFFEZETA, stolar, 6 st, Italien, sent 1900-tal.

Kromad stomme. Läderklädd sits. Sitthöjd 45, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 1900-talets andra hälft.

Fåtölj med fotpall med stomme av rotting och lösa dynor. Fåtöljen med justerbar rygg. Total längd ca 150, bredd ca 64, sitthöjd ca 35-45 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, bokhyllor, 2 st, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1960/70-tal.

Fanerade med ek. Två överdelar med flyttbara hyllplan. Två underskåp med skjutdörrar varav en med lådor. Vardera längd 128, djup 42, höjd 152 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, semiantik/old  Keshan figural, ca 194,5 x 129,5 cm.

Polykromt landskap med hjortar, fåglar, träd, blommor, byggnader, berg och sjöar. Huvudbården med landskapsscener.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 227 x 142 cm, signerad Kashan - Shadi/Keshan Shadsar.

Röd spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmetter, blommor och arabeskrankor.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Kina, Baotou, ca 148 x 76 cm.

Mörkblå botten med stor polykrom landskapsmedaljong med hjort, träd och båt samt pioner och en eviga knuten-bård.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.

Bordspendyl med fodral av mässing. Urtavlan märkt A. D Overstryd, Rotterdam. Urverket märkt Japy Freres. Pendel medföljer. Bredd 28, djup 14, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOLKE BENSOW, parksoffa, gjutjärn, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.

Gavlar av målat gjutjärn. Sits och rygg av målat trä. Längd 180, djup 63, sitthöjd ca 45, höjd 84 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SUNE LINDSTRÖM, fällstol, "Sune/563-071", Triva, Nordiska Kompaniet, 1963.

Hopfällbar safarimodell. Stomme av alm och klädsel av blommigt tyg. Brickmärkt Triva NK-design NK:s Verkstäder Nyköping Made in Sweden NK. Stämplad 1963. Sitthöjd 31, höjd 67 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, bland annat, skålar, 3 st, glas, Venini, Murano.

Filigranglas. En signerad undertill. Höjd ca 7-11 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, skålar, 3 st, glas, Venini, Murano.

Filigranglas. 2 st signerade undertill. Höjd ca 6-8 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVANTE SKOGH, matbord, 1960-tal.

Fanerat med teak, benställning av betsad bok. Två iläggsskivor à 50 cm vardera. Längd 139. Bredd 96. Höjd 73,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTOR, Kelim 2 st 195 X 75
205 X 77 cm.

MATTOR, Kelim 2 st 195 X 75 205 X 77 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CECILIA HAUPT, olja på duk, signerad a tergo.

Fartyg. 100 x 80 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft.

Helstoppad soffa med två lösa sittdynor. Träfötter. Längd 175, bredd 100, sitthöjd ca 50, höjd 80 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, semiantik Bakhtiari, ca 314 x 212 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMRING, carmosé med oval safir och gammalslipade diamanter.

Innerdiameter ca 6 cm. 14K guld. Fattning ca 13 x 11 mm. Med säkerhetskedja. Vikt 8 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
ASK, malakit och mässing, 1900-talets början.

Cylinderformad ask. Diameter 12,5, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 200 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, ca 300 x 77 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.

Sigillmärke i rött. Dekor i famille rosepaletten av gossar i samspråk samt med kalligrafi. Diameter 20 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, kaffeservis, 33 delar,  porslin. Studioline, Rosenthal.

Polykroma figurmotiv mot vit grund. Bestående av: 12 fat, diameter 20,5 cm. 12 koppar med fat, diameter på fat 14,5 cm (en kopp med nagg och spricka, ett fat med nagg). 1 fat, diameter 31,3 cm. 1 rektangulärt fat, längd 22 cm. 1 kanna med lock, total höjd 20 cm. Två ljusstakar, höjd 13 cm. 1 vas, höjd 18 cm. 1 fat, mått 16x16 cm. 1 äggformad sockerskål med lock, höjd 12 cm. 1 gräddkanna, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad.

"Sädesärlor". 47,5 x 59 cm.

Aktuellt bud 13 510 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK, teckning, ej signerad, utförd troligen kring 1878-1881.

Studie teckning av hand. Skissblockets pärm bär signatur "Helene Schjerfbeck". Totalmått 9,5 x 26,5. Teckning ca 9 x 12 cm.

Aktuellt bud 8 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, akvarell på papper, signerad,

Stilleben av gula rosor. Bildstorlek 36 x 25 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NILS NILSSON, olja på duk, signerad.

Porträtt. 45 x 33 cm.

Aktuellt bud 4 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHAN KROUTHÉN, olja på duk, signerad Johan Kroutén och otydligt daterad.

Försommarmotiv med landsväg och röd stuga. 50 x 75 cm.

Aktuellt bud 27 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MAURITZ KARSTRÖM, blandteknik, signerad.

"Utan titel". Bildstorlek 58 x 40 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS BELLMER, 10 etsningar i två färger, 1966-68, signerade med blyerts.

"Petit traité de morale". Plåtstorlek 25,5 x 21 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
IVOR ABRAHAMS, 10 st, färgserigrafier, 1977, signerade och numrerade 149/250.

"Oxford Gardens". Bladstorlek 38 x 27 cm. Tryckt av Advanced Graphics, London, med deras blindstämpel. Utgiven av Bernard Jacobson Ltd, London.

Aktuellt bud 2 002 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelim,  Anatoliska, ca 45 x 45 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, med olikfärgade cabochonslipade stjärnsafirer och prinsesslipade diamanter.

Safirer totalt ca 5 ct. Diamanter totalt ca 0,18 ct. 18K guld. Ringstorlek 16,75. Vikt 5,4 gram

Aktuellt bud 2 002 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANTONIO CITTERIO, bordslampor, 3 st, "Kelvin T", för Flos, 2000-tal.

Fixerad arm och justerbar skärm. Fot och arm i metall och skärm i polykarbonat. Formgiven 2003. Höjd 64 cm, basplatta 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, slätväv, ca 236 x 167 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TROND SVENDGÅRD & OVE ROGNE, vägglampa, "Moo", Northern Lighting, 2008.

Vitlackerad plast. Höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil,  1900-talets mitt.

Skrivbord fanerat med mahogny, fem lådor, skinnklädd skiva med präglad bård, beslag av mässing. Längd 145, bredd 76, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD MED BARSKÅP, Sverige, 1950-tal.

Sideboard fanerat med teak. Nedfällbar lucka med bakomliggande barskåp med spegelinredning. Fyra lådor. Skåp med intarsiadekor på dörrarna och hyllinredning. Bredd 174, djup 45, höjd 107 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, 18K guld med färgstenar.

Bland annat med citrin, topas och ametist. Stämplat GHA 750. Längd ca 18 cm. Vikt 4,5 gram.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, signerad och numrerad 70/300.

"Small cloned penguin with waterbottle". Blåfärgad plast. Höjd ca 41 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICKSERVIS, 76 delar, silver, modell Chippendale, GAB, 1930-tal.

6 matknivar, 25.5 cm 6 matgafflar, 20 cm 6 matskedar, 20 cm 6 bordsknivar, 21 cm 6 bordsgafflar, 18 cm 6 bordsskedar, 18 cm 6 dessertgafflar, 14 cm 5 kaffeskedar, 12 cm 6 mockaskedar, 10.5 cm 6 fiskgafflar, 17.5 cm 6 fiskknivar, 20 cm 3 smörknivar, 19.5 cm 6 fruktknivar, 15.5 cm 1 syltsked, 14 cm. 1 potatissked, 18 cm, Totalvikt, knivar med stålblad exkluderade, ca 1855 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 500 SEK
GALLERIMATTA, Nain, ca 300 x 80 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 246 x 177 cm.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, svenska importstämplar, 1900-tal.

Dekor av akantus. Rund fot med svängda knäckar. Fylld fot. Monogramgravyr. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EVERT LUNDQUIST, olja på duk uppfäst på papp-pannå, signerad E.L. Möjligen utförd 1976.

Trädet. Cirka 27 x 18,5 (ojämnt beskuren duk) cm.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CHLOÉ, väska, "Paraty".

CHLOÉ, väska, "Paraty".

Svart skinn med detaljer och dragkedja i guldfärgad metall. Handtag och avtagbar axelrem. Fodrad i svart tyg, en innerficka. Etikettmärkt "Chloé". Mått ca 37 x 22 x 16 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 stycken, England, 1900-talets andra hälft.

Karmstolar med skuren dekor och fast stoppade sitsar samt ryggar. Klädsel i skinnimitation. Sitthöjd ca 50, höjd 78 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK