Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
308. Pavel Petrovitch Troubetskoj, "Bugatti".
308. Pavel Petrovitch Troubetskoj, "Bugatti".
Klubbat pris 
620 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
444. PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
444. PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
235A. IKON, Ryssland,  sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.
235A. IKON, Ryssland, sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
159. John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.
159. John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
170. IW och Thomas Heming, kuddkarotter med lock, 4 st, London 1777.
170. IW och Thomas Heming, kuddkarotter med lock, 4 st, London 1777.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
345. Robert Wleric, Sittande kvinna.
345. Robert Wleric, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
428. Carl Fredrik von Breda, Carl Fredrik Reinhold von Essen (1789-1820).
428. Carl Fredrik von Breda, Carl Fredrik Reinhold von Essen (1789-1820).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
301. Helmer Osslund, "Marsfjällen", motiv från södra Lappland.
301. Helmer Osslund, "Marsfjällen", motiv från södra Lappland.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
720. VAS, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.
720. VAS, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
551. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
551. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
392. Giulio Romano Efter, Bröllopsfest för Amor och Psyche.
392. Giulio Romano Efter, Bröllopsfest för Amor och Psyche.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
682. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
682. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
177. Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).
177. Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
50 000 - 65 000 SEK
378. Salvator Rosa Hans art, Bataljscener.
378. Salvator Rosa Hans art, Bataljscener.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
339. Salvator Rosa Hans skola, Simon seloten.
339. Salvator Rosa Hans skola, Simon seloten.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
366. Melchior de Hondecoeter Hans art, Tuppfäktning.
366. Melchior de Hondecoeter Hans art, Tuppfäktning.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
335. Ivar Arosenius, "Porträtt av Werner Sundblad".
335. Ivar Arosenius, "Porträtt av Werner Sundblad".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
109. Mats Theselius, fåtölj "el Rey", Källemo efter 1999.
109. Mats Theselius, fåtölj "el Rey", Källemo efter 1999.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
111. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.
111. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
858. ÖRHÄNGEN, med 20 briljantslipade diamanter ca 7.35 ct.
858. ÖRHÄNGEN, med 20 briljantslipade diamanter ca 7.35 ct.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
106. Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991.
106. Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
227. FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.
227. FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
20. SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.
20. SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
206. Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.
206. Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
329. MARMADUKE CRADOCK, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
329. MARMADUKE CRADOCK, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
332. Carl Eldh, "Linnea".
332. Carl Eldh, "Linnea".
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
824. CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.
824. CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
802. BULGARI, collier med briljantslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
802. BULGARI, collier med briljantslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
350. Jesús Rafael Soto, "Vibration".
350. Jesús Rafael Soto, "Vibration".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
78. LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
387. Julia Beck, Stjärnklar natt, Normandie.
387. Julia Beck, Stjärnklar natt, Normandie.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
328. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Landskap med död hare.
328. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Landskap med död hare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
397. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar i solnedgång.
397. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
230. FABERGÉ, Korpunge av obsidian,  i orginaletui.
230. FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
57 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
142. Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko.
142. Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
116. Joachim Essman, kalk med patén, Kalmar (verksam 1697-1706), barock.
116. Joachim Essman, kalk med patén, Kalmar (verksam 1697-1706), barock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
165. John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762.
165. John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
434. Martin Mijtens d.ä Hans krets, Herr- och damporträtt.
434. Martin Mijtens d.ä Hans krets, Herr- och damporträtt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
395. Salvator Rosa Hans krets, Klipplandskap med två figurer.
395. Salvator Rosa Hans krets, Klipplandskap med två figurer.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.
11. SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
24. SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
24. SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
364. Mikael Dahl Tillskriven, Herre i röd justaucorps med guldgaloner.
364. Mikael Dahl Tillskriven, Herre i röd justaucorps med guldgaloner.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
42. SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
42. SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
650. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
650. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
874. HÄNGE, med briljantslipad diamant, cirka 1.30 ct.
874. HÄNGE, med briljantslipad diamant, cirka 1.30 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
139. Sigurd Persson, kaffekanna, silver, Stockholm 1969.
139. Sigurd Persson, kaffekanna, silver, Stockholm 1969.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
384. Marcus Larsson, Sjöstycke med fisksump.
384. Marcus Larsson, Sjöstycke med fisksump.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
492. Buddha, förgylld brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
492. Buddha, förgylld brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
182. Johan Lund, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1715, karolinsk.
182. Johan Lund, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1715, karolinsk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
33. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
33. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
115. Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock.
115. Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
734. TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900.
734. TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
305. CHARLES BEAUBRUN, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
305. CHARLES BEAUBRUN, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
289. Carl Fredrik Hill, Figurscen.
289. Carl Fredrik Hill, Figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
324. Gustaf Ankarcrona, Postkusk, Berlin.
324. Gustaf Ankarcrona, Postkusk, Berlin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
864. COLLIER, med odlade Tahitipärlor.
864. COLLIER, med odlade Tahitipärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
203. Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.
203. Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
120. Probernålar, ostämplade, Sverige 1642.
120. Probernålar, ostämplade, Sverige 1642.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
127. Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock.
127. Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
41. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
41. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK