Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
132. Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.
132. Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
134. Magnus Myhrman, tekanna, silver, Åmål 1777, rokoko.
134. Magnus Myhrman, tekanna, silver, Åmål 1777, rokoko.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
133. Henrik Wittkopf dy, tekanna, silver, Stockholm 1761, rokoko.
133. Henrik Wittkopf dy, tekanna, silver, Stockholm 1761, rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
866. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct.
866. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
815. RING, med briljantslipad diamant ca 1.00 ct.
815. RING, med briljantslipad diamant ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
844. BUCCELLATI, manschett- och skjortknappar med jade.
844. BUCCELLATI, manschett- och skjortknappar med jade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
817. HERMÈS, ''Cordage Noued Marin'', armband, ca 1950-tal.
817. HERMÈS, ''Cordage Noued Marin'', armband, ca 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
869. COLLIER, med briljantslipade diamanter samt trappslipade safirer.
869. COLLIER, med briljantslipade diamanter samt trappslipade safirer.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. MIKROMOSAIK, efter Rafaels sk Conestabile Madonna, Italien, 1800-tal.
102. MIKROMOSAIK, efter Rafaels sk Conestabile Madonna, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
371. Johan Tirén, Tvekamp i snön.
371. Johan Tirén, Tvekamp i snön.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, 3.65 ct.
843. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, 3.65 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
196. Johan Fagerberg, konfektskål, Karlskrona 1781, rokoko.
196. Johan Fagerberg, konfektskål, Karlskrona 1781, rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
167. George Methuen, tallrikar, 6 st, silver, London 1761.
167. George Methuen, tallrikar, 6 st, silver, London 1761.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
423. David von Krafft Tillskriven, Bernhard von Liewen (1651-1703).
423. David von Krafft Tillskriven, Bernhard von Liewen (1651-1703).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
429. Olof Arenius, Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787).
429. Olof Arenius, Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
233. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
233. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
409. Richard Bergh, "Handstudier till Gustaf Fröding".
409. Richard Bergh, "Handstudier till Gustaf Fröding".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
501. GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.
501. GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
394. Victor Forssell, Vallpojke.
394. Victor Forssell, Vallpojke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
648. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
648. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
290. Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".
290. Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
370. Johan Peter Molin Efter, "Bältespännarna".
370. Johan Peter Molin Efter, "Bältespännarna".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
140. Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk.
140. Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
124. Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk.
124. Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
45. SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.
45. SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
849. BROSCH/HÅRKAM, med gammalslipade diamanter och rosenstenar.
849. BROSCH/HÅRKAM, med gammalslipade diamanter och rosenstenar.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
375. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
375. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
495. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
495. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
94. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.
94. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
340. FONTAINEBLEAU-SKOLAN 1600-tal, olja på duk, ej signerad.
340. FONTAINEBLEAU-SKOLAN 1600-tal, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
318. Gerda Tirén, Konvalescenten.
318. Gerda Tirén, Konvalescenten.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
282. Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".
282. Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
99. RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
870. COLLIER.
870. COLLIER.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
74. SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
74. SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
306. Per Hasselberg, "Gerda Hagborg".
306. Per Hasselberg, "Gerda Hagborg".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
232. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
232. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.
98. SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. COLLIER, fem rader orientaliska pärlor.
850. COLLIER, fem rader orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
876. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter totalt cirka 3.00 ct.
876. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter totalt cirka 3.00 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
92. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.
92. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
884. RING, med gammalslipad diamant 1.26 ct.
884. RING, med gammalslipad diamant 1.26 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
833. COLLIER, med odlade Tahitipärlor.
833. COLLIER, med odlade Tahitipärlor.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
846. DIADEM/BROSCHER med rosenslipade diamanter.
846. DIADEM/BROSCHER med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
48. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
281. Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".
281. Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
341. Gustaf Lundberg Hans krets, Dam i blå klänning och spetsfischy.
341. Gustaf Lundberg Hans krets, Dam i blå klänning och spetsfischy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
417. RICHARD BERGH, olja på papp-pannå.
417. RICHARD BERGH, olja på papp-pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
348. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
348. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.
534. MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 50 000 SEK
533. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Lycka" (jian xi), signerad.
533. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Lycka" (jian xi), signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
816. HERMÈS, brosch, 1990-tal.
816. HERMÈS, brosch, 1990-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK