Höstens Klassiska 559

166 föremål
710. TALLRIK, av Eric Björkmans änka, Stockholm 1762. Rokoko.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
711. TALLRIK, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. (1773?). Rokoko.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
708. TALLRIK, av Lars Björns änka, Norrköping 1731.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
718. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1764.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
705. SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
703. HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
701. KALLSKÅLSSKÅL, av Eric Björkman, mästare i Stockholm 1761.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
702. HALVSTOP, av  Baltzar Rokus, Arboga 1744.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
716. MÅLKÄRL, s.k. jumfru, krönt 1772.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
707. FAT, av Gudmund Östling, Vimmerby 1771. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
685. MORTEL MED PISTILL. Daterad "ANNO 1738.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
627. BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
651. HUMIDOR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
689. MONSTRANS. 1700-tal.
689. MONSTRANS. 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
704. SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719. FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
698. PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
706. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
678. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK