Höstens Klassiska 559

116 föremål
468. BORD, av Georg Haupt  (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.
Klubbat pris
1 250 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
446. KABINETTSKÅP. Barock, 1600-talets andra hälft. Troligen Flandern.
Klubbat pris
600 000 SEK
Utropspris
700 000 - 1 000 000 SEK
485. TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
Klubbat pris
287 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
535. STOLAR, tio stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
469. BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
454. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
455. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
436. MÄSTERSTYCKESKÅP, av Mattias Tiberg, Stockholm 1754. Rokoko.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
494. KONSOLBORD, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
82 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
530. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
507. BERGERER, ett par. Frankrike,  1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
458. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
410 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
437. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
495. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
464. BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
531. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
511. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
493. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
508. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
498. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
447. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
519. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
465. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
Klubbat pris
74 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
518. BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
524. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
497. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
470. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
522. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
512. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
443. KOLONNSKÅP. Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
536. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
474. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
496. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
537. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
471. SPELBORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
532. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
121 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
551. TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
501. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
517. BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
510. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
526. KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
478. BORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
499. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK