Skandinaviskt svalt

658 föremål
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALF SVENSSON, soffbord, Bra Bohag, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 301 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, HURTSAR, 2 st, Artek.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, pall "X600", Artek.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 4 st 60 & E60, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 6/75.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-TALETS MITT.
ARKIVSKÅP, 1900-TALETS MITT.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN för FRITZ HANSEN. STOLAR, ett par "Myran".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, bord, "Cirkulär / B825,", Fritz Hansen.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.
Klubbat pris
20 005 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, "AV59", Nielaus, Danmark.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, sideboard, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
23 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ASK med LOCK, lergods, Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ASPLUND, "Belle Coat Rack", klädhängare, 2016.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL ANDERSSON, skulptur, lergods, signerad AXA.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BAR, palisander. Dyrlund, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL BRISBORG, Nordiska Kompaniet, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
5 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOKHYLLA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOKHYLLOR, ett par, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Glo-ball, Jasper Morrison, Flos.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 EUR
BORDSLAMPA, Swedish Grace, 1920-/30-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Ystad Metall, 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK