Rolf Schmitz Collection H056

Visar alla 57 föremål som matchar din sökning.
221. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.

Märkt Stockholm. Genombrutna sidor med utstående hänklar, dekor i starkeldsblått av blommor samt insida med rutmönster i bianco sopra bianco. Längd 25 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
3 500 SEK
222. GALLERKORG, fajans. Rörstrand, 1761.

Dekor i starkeldsblått, genombrutna sidor, medaljonger och grenformade hänklar, märkt Stockh 24/8 (17)61, med målarsignatur av Carl Ludvig Hartman. Längd 32 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
5 000 SEK
223. GALLERKORG, fajans. Sannolikt Marieberg, efter 1766.

Genombrutnen med dekor i starkeldsblått. Diameter 15,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
224. FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.

Stående man respektive kvinna med blommor samt var sin hund. Höjd 16,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
225. FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.

Sittande herse och herdinna med attribut. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 10-10,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
11 000 SEK
226. FIGURIN, porslin. Meissen, 1750-tal.

Polykromt bemålad, med trumslagande gosse. Höjd 14 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
227. KOPPAR, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
228. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.

Stående mansfigur respektive kvinnofigur med grönsakskorgar. Målad polykrom dekor. Höjd 17,5-18,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
13 000 SEK
229. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.

Stående mansfigur spelandes flöjt och trumma. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 14,5 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
7 500 SEK

Stående mansfigurer klädda som jägare. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 15 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
231. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.

Flicka med vindruvskniv och korg. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13,5 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
232. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.

Målad polykrom dekor av av insekter med förgyllda kanter. Cylindrisk med ozierbård, på locket med pousserade blommor samt grenar. Diameter 11 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
2 200 SEK
233. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).

Målad polykrom dekor av idylliska scener med blomsterflickor och kavaljer i landskap samt strödda blommor. Höjd med lock 10 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
3 000 SEK
234. SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.

Målad polykrom dekor av blommor. Längd 11,2 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
2 000 SEK
235. TEDOSA med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).

Målad polykrom dekor av blommor. Höjd med lock 14 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
236. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.

Föreställande musicerande par, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
13 000 SEK
237. FIGURIN, porslin. Meissen.

Kvinna sittandes vid bord med bägare, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 16 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
7 000 SEK
238. FIGURIN, porslin. Tyskland, 17/1800-tal. Omärkt.

Stående herreman med jaktattribut. Height 19,5 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
239. FIGURINER, två stycken. Efter Meissen, 1800-tal.

Musciserande mansfigurer med trumma samt speldosa. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 15,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
240. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.

Kavaljer med stav, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 17,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
1 600 SEK
241. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.

Flöjtspelare, målad polykrom dekor. Höjd 12,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
1 600 SEK
242. FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.

Gosse med vindruvsklase. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
600 SEK
243. FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.

Flicka med blommor, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
2 000 SEK
244. SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.

Fågel på sockel i form av trädstam, målad polykrom dekor. Höjd 27 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
3 000 SEK
245. FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.

Föreställande en papegoja, naturalistiskt bemålad i polykroma färger. Fabriksmärke i underglasyrblått, inpressat nummer 127. Inristat märke 63 x. Höjd 33 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK

Balusterform med utvikt hals. Målad polykrom dekor av fåglar samt med förgyllning. Höjd 29 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
7 500 SEK
247. FIGURIN, porslin. Efter Meissen, omkring 1900.

Efter modell av Meissen, Kendler. Harlekin spelandes säckpipa. Målad polykrom dekor. Höjd 15 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
3 000 SEK
248. FIGURIN, porslin. Meissenliknande märke.

Säckpipespelande harlekin, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
2 200 SEK
249. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.

Flicka med vindruvor samt gosse med blomsterkorg. Höjd 13-14 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
5 000 SEK
250. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.

Flicka med korg fylld med grönsaker. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
600 SEK
251. MINIATYR FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 7,5-8 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
252. TEDOSA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.

Rund med målad polykrom och förgylld dekor av fåglar inom reserver. Höjd 10 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
1 600 SEK
253. FIGURGRUPP, porslin. Höchst, 1770-tal.

Modell av Johann Peter Melchior. Målad polykrom dekor av två barn med en hund på klippa. Höjd 17 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
254. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.

En efter Meissenmodell, polykrom dekor, med hönsmaterska. Höjd 15,5 cm. Den andra med en sittande ung vinkande kvinna. Höjd 17 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
7 000 SEK
255. FIGURIN, porslin. Höchst, 1770-tal.

Modell av Melchior, polykrom dekor, med motiv av gosse med blommor. Höjd 12 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
3 000 SEK
256. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1700-tal.

Flicka med instrument samt pojke med fågelbo. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 17-18 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
257. TEDOSA med LOCK, porslin. Höchst, sent 1700-tal.

Målad polykrom dekor av fåglar. Höjd med lock 15 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
3 500 SEK
258. FIGURIN, porslin. "Höchstliknande märke", 1800-tal.

Föreställande en man med vandringsstav, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 16,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
259. FIGURIN, porslin. Höchstliknande märke, omkring 1900.

Stående kvinna med insturment, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 16 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
260. FIGURINER, tre stycken, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal.

En figur med målad polykrom dekor av vandrande gosse, Höscht, 1900-tal, med ett inristad R på undersidan. Höjd 15 cm. En figur med målad polykrom dekor av pojke med krukväxt, Berlin, 1800-tal/tidigt 1900-tal. Höjd 14 cm. En i form av duva, troligen Samson, naturalistiskt bemålad. Höjd 18,5 cm. Längd 20 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
261. FIGURIN, porslin.  Höchstliknande märke, omkring 1900.

Man stående vid brevlådan, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 19 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
262. FIGURINER, fyra stycken, porslin. Höchst.

Föreställande, smed, tunnbindare, mjölkpiga och mjölkdräng. Målad polykrom dekor. Höjd circa 10,5 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
2 000 SEK
263. FIGURIN, porslin. Wien, 1700-tal.

Stående trumpetare med hund, målad polykrom dekor. Höjd 15 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
264. FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen och Wien.

Föreställande barn, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 10-11 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
265. FIGURIN, porslin. Berlin. Sent 1800/tidigt 1900-tal.

Målad polykrom dekor av pojke med krukväxt. Höjd 14 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
266. FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900.

Stående kinesiserande man och kvinna med instrument erfter Meissenmodell av Friedrich Elias Meyer. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 23-24 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
267. FIGURIN, porslin. 'Wien', 1900-tal.

Polykrom dekor, avbildar stående trubadur med luta och två mopsar. Höjd 20 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
1 500 SEK
268. FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, 1920-tal.

Dansande par, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 14 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
800 SEK
269. VASER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.

Hexagonala, dekor i famille rosefärger med fåglar i blommande naturmiljö. Höjd med lock 33 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
270. FIGURIN, porslin. Troligen Samson.

I form av duva, naturalistiskt bemålad. Höjd 18,5 cm. Längd 20 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
271. FIGURGRUPP, porslin. Neapelliknande märke, 1900-tal.

Herdepar, målad polykrom dekor. Höjd 17 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
600 SEK
272. APORKESTER, åtta stycken, porslin. 1900-tal.

Föreställande figurer ur aporkestern efter förlaga av Meissen. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 11-17 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
4 500 SEK
273. APORKESTER, sju stycken, porslin. Tyskland, Sitzendorf, 1900-tal.

Efter förlaga från Meissen, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 11-13 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
1 500 SEK
274. FIGURIN, flintgods. England, omkring 1800.

Inpressat märke WILSON AUTUMN. Stående flicka med blomsterkorg, målad polykrom dekor. Höjd 13,5 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
400 SEK
275. KRÖNINGSBÄGARE, två stycken, emalj på koppar. Ryssland, 1896.

Dekor av Tsar Nicholas II monogram under kejserlig krona samt med årtalet 1896. Höjd 10,4 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
276. DOSOR, sex stycken, porslin och emalj. 18/1900-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor. Längd 6-8 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
5 000 SEK
277. KRUKOR, nio stycken, porslin. Waldemarsudde, modern tillverkning.

Diameter 10-26 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
2 600 SEK