Rolf Schmitz Collection H056

Visar föremål 1 – 100 av 465
1. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Längd 105, bredd 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
2. BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko.

Fanerad med jakaranda, valnöt, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 86, bredd 46, höjd 78,5 cm Nyckel finns.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
3. Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, färgat lövträ och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Signerad i översta lådan GFT samt Stockholm hallstämpel 1782. Längd 68, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
4. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med jakaranda, björk, och infärgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Längd 93, bredd 43, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
5. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg, lagergirlanger och medaljonger. Längd 75, bredd 45, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
48 000 SEK
6. BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggning av urna i medaljong upphängd i bandrosett. Sidor med medaljonger. Längd 81, bredd 54, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
48 000 SEK
7. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger och lagergirlanger. Längd 103, bredd 58,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
8. BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, amarant och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor varav den översta omarbetad till skrivklaff framför små lådor. Inläggningar av fruktkorg och sidor med druvklasar. Längd 109, bredd 52, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
9. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. Snidad och förgylld dekor av flätband, pärlstav, samt fotkryss med urna och rosengirlanger. Längd 77, bredd 41,5, höjd 81 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten med förgylld kälning. Halvrunt. Fyra bladhölstrade ben med fotkryss och urna. Längd 85, bredd 44,5, höjd 81,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
45 000 SEK
11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.

Fanerat med valnöt och lönn. I sargen låda. Inläggningar av blommor och fåglar. Längd 78, bredd 46, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
12. BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. I kortsarger lådor. Längd 66, bredd 35, höjd 75 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
13. BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
14. BORD, svensk rokokostil, 1900-tal.

Grönmålat. Med en fällbar klaff. Konturerad sarg, svängda ben. Längd 95,5, bredd utan klaff 51, bredd inkl klaff 95,5 cm, höjd 74,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
5 500 SEK
15. SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med bland annat amarant och rosenträ. Rektangulär form på svängda ben. I sargen låda. Utdragbar skrivskiva. På skivan inläggningar med musiktrofé, rocailler och blommor. Längd 58, bredd 40, höjd 70,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
16. DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.

Fanerat med amarat och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av violett marmor. Skivan med gallerkant av mässing. Ovalt på svängda ben. Tre lådor. Inläggningar av fält och ränder. Fotplatta. Stämplad undertill "TOPINO" och "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 48, bredd 34, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
17. BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.

Fanerat med mahogny, rosenträ, lönn, amarant, buxbom och ebenholts. Beslag, fothylsor och gallerkant av mässing. I en kortsarg låda. Rektangulär skiva på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 58, bredd 37,5, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
250 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris
18. SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny, lönn och valnöt. I sargen låda med fackinredning. På fottrissor av mässing. I lådan pappersetikett "Lars Qvarnbärg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
19. BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.

Fanerat med valnöt och ljust lövträ. Inläggningar av romber, linjer och kannelyrer. I sargen låda. Längd 57, bredd 41, höjd 78,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
20. BORD, Directoire, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Oval skiva. I sargen låda. Längd 65, bredd 50, höjd 75 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Skivan med gallerkant av mässing. I sargen skrivskiva, samt låda med fackinredning och fyra askar. Längd 70, bredd 47,5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag och gallerkant av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 53, bredd 31,5, höjd 74,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
23. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Genombruten gallerkant samt listverk av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Fotkryss. Längd 44, bredd 44, höjd 76,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Listverk och ringhandtag av mässing. I sargen låda. Snidad pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. I sargen låda. Längd 89, bredd 43,5, höjd 76 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
5 000 SEK
26. BORD, 1800-tal.

26. BORD, 1800-tal.

Fanerat med jakaranda. Rektangulär skiva. I sargen låda. Längd 75, bredd 45, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
3 200 SEK
27. SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.

Fanerat med mahogny, rot och ljus linjeornering. Rundade hörn. Längd 90,5, bredd 43, höjd 69 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
2 000 SEK
28. SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny och alm. Listverk och beslag av mässing. Grön filtklädd skiva. Längd 86, bredd 42, höjd 78,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
5 000 SEK
29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny mfl träslag. Lister och beslag av mässing. Rektangulärt med avfasade hörn. I sargen låda. Lätt svängda ben. Fotkryss. Längd 61, bredd 40, höjd 76 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
30. BORD, ett par, senempire, 1800-tal.

Fanerade med mahogny och ljus lövträ. Rektangulära med avfasade hörn. Inläggningar av solfjädermotiv. Längd 44,5, bredd 34, höjd 76,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
17 500 SEK
31. KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal.

Furu. Svarvade ben. Diam 102, höjd 76 cm.

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK

Klubbat pris
2 000 SEK
32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.

Mahogny. Ändborden med tredelad fot på fottissor av mässing. Mittdel med fyrsidiga raka ben. Total längd 311, bredd 118, höjd 70 cm. Fyra iläggsskivor av solid mahogny (längd 59, 58,5, 42,5x2 cm) medföljer, som kan användas för att variera bordets längd till max 311 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
33. VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med valnöt. Två hyllplan bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Snidad dekor. Längd 194, bredd 49, höjd 226 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
48 000 SEK
34. VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.

Fanerat med mahogny och infärgat lövträ. Överdel med dörrpar framför tre hyllplan. Underdel med skåpdörrar framför ett hyllplan. Inläggningar av blomsterurnor och fåglar. Längd 146, bredd 37, höjd 213 cm. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
35. Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Ek. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför två hyllplan, skedhållare och tre små lådor. Fack och lådor bakom snedklaff. Nedtill fem lådor. Längd 109, bredd 59, höjd 217 cm. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skrivskiva över dörrpar. Nedtill låda. Längd 45,5, bredd 34,5, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
11 000 SEK
37. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Skiva av grå kalksten. Listverk och beslag av mässing. Dörrpar samt låda. Längd 53,5, bredd 33, höjd 74,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
11 000 SEK
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.

Fanerat med valnöt och lövträ. Låda samt dörr. Inläggningar av solfjädermotiv, växtrankor och geometriskt bandverk. Längd 54, bredd 38, höjd 79 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
39. BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.

Bonad bok. Stoppad svängd rygg. Sits med dyna. Snidade blommor och blad. Sitthöjd ca 40, total höjd 94 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK
40. BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut.

Bonad bok. Stoppad svängd rygg. Lös stoppad sittdyna. Krön med snidade plymer. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Båda signerade med kallstämpel "C*LERAT". Sitthöjd ca 42, total höjd 93 cm.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
41. BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).

Vitmålade. Stoppad svängd rygg. Sittdyna. Kannelerade ben med rosettanfanger. En signerad med kallstämpel på framsargen "A GAILLIARD". Sitthöjd ca 42, total höjd 97 cm.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
9 500 SEK
43. KARMSTOLAR, fyra stycken, av Georges Jacob (mästare i Paris 1765-1814), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Samtliga signerade G*IACOB. Sitthöjd 40, total höjd 88 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
44. KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Svängda armstöd och ben. En tydligt signerad FRC*REVZ. Den andra med otydlig signatur av samma mästare. Sitthöjd 41, total höjd 89 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Sitthöjd 39, total höjd 87,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
10 000 SEK

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Sitthöjd 40 resp. 41 cm. Total höjd 87 resp. 89 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Sitthöjd 40, total höjd 89 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK

Rygg och sarger med inläggningar i form av fåglar och blommor. Lös stoppad sits. Svängda ben med snidade musselformationer. Svängt H-kryss. Sitthöjd 48, total höjd 106 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
49. KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Sitthöjd 40, total höjd 87 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
50. STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Bonat trä. Genombruten rygg med ryggbricka. Lös stoppad sits. Svängda ben med fjällsnitt. H-kryss. Sitthöjd ca 47, total höjd ca 100 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
51. STOL, av Nicolas-Simon Courtois, mästare i Paris 1766, Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Signerad med kallstämpel "N*S*COURTOIS".

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK

Klubbat pris
7 000 SEK
52. STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Bonade. Genombruten rygg med spjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Raka överkragade ben. Samtliga signerade IEH. Fem med Stockholm stolmakareämbetes stämpel. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 88 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
53. STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.

Gråmålade. Rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits. Raka ben med rosettanfanger över hörn. Samtliga signerade "IHS" och tre med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 94 cm.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
54. STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Grönmålade och bronserade. Svenska modellen, oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. H-kryss. Sitthöjd 46 resp. 50 cm. Total höjd 99 cm.

Utropspris
16 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
17 000 SEK
55. TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.

Bonat lövträ. Lös stoppad sits. Raka kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. Båda signerade på ett bens ovansida under sitsen "IHS". Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.

Delvis dekor av bronserat bly. I ramen infällt spegelglas med blomslingor. Höjd 118, bredd 66 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
57. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, blommor och blad. I ramen infällt spegelglas. Signerad på baksidan med kallstämpel "NM", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 97, bredd 45 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
13 000 SEK
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.

Förgylld och bronserad. Krön med C-formationer och rocailler. Ramen med infällt spegelglas. Signerad med kallstämpel på baksidan "EG". Höjd 96, bredd 39 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
59. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med kärve och bandrosett. I ramen pärlstav. Ljusarmar av mässing. Signerade med stämpel "IÅ" och "ETG" (Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden). Båda med Stockholms hallstämpel. Höjd 63, bredd 40 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
105 000 SEK
60. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ljusarmar av mässing. Höjd 74, bredd 39 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
61. LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790.

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med droppformade prismor och margueriter, samt obelisker. Ristad signatur i bottenplattans insida. Nedtill klot. Den från 1790 dubbelsignerad samt inristat: Reparerat af CLL Nyberg 1849.Höjd 100, diam 62 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
400 000 SEK
62. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
63. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
64. LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Nedtill slipad glaskula. Höjd 98, diam 60 cm.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris
75 000 SEK
65. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Bottenskålen med graverad gåvoinskription "Gifven till Helsingborgs kyrka år 1841 af F. Rosenberg". Höjd 71, diam 50 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
66. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av förgylld mässing behängd med lövformade prismor och margueriter. Höjd 77, diam 46 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
67. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor samt obelisker. Höjd 66, diam 47 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
68. LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal.

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med slipade bergkristaller, samt obelisker och spjut av bergkristall. Höjd 96, diam 65 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
195 000 SEK
69. LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Höjd 84, diam 55 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
160 000 SEK
70. LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor i kaskader, tofsar och draperier. Beslag av lejon- och vädursmaskaroner. Nedtill skål av vitt glas. Höjd 121, diam 90 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
200 000 SEK
71. LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut.

Stomme av mässing behängd med prismor i kedjor och kaskader. Höjd 100, diam 78 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
72. AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan.

Delvis förgylld mässing. Dekor med eldslågor, palmetter samt lagerkransar. Höjd 75 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
13 000 SEK
73. LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.

Mässing. Dekor med rosetter. Höjd 54 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
6 500 SEK
74. LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.

Bemålad plåt. Vriden dekor. Höjd 67 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
4 500 SEK
75. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, Georg III England.

Glas och förgylld mässing. Dekor med ekblad. Triangelformad bas. Höjd 73 cm.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK

Klubbat pris
76. APPLIQUER, ett par, för två ljus, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.

Förgylld mässing. Dekor med urna och festonger. Höjd 32 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
77. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, 1800-tal, Empire.

Förgylld och patinerad brons. Stående kvinnofigurer hållande festonger. Höjd 70 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
78. BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus, Frankrike 1800-tal, Louis XVI-stil.

Förgylld brons. Rund sockel med genombruten flätad dekor. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Röd tygskärm. Höjd 78 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK

Klubbat pris
79. BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Sockel med marmorbas. Dekor med lagerkrans och druvklasar. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Grönlackerad skärm av plåt. Höjd 58 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
11 000 SEK
80. BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Rund sockel med dekor av Medusamaskaroner och bin. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Svartlackerad skärm av plåt. Höjd 50 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
81. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.

Förgylld brons och vit marmor. Grönlackerad skärm. Sockel med liggande hund. Höjd 35 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
82. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.

Förgylld brons och grå marmor. Grönlackerad skärm. Sockel med liggande hund. Höjd 38 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
83. LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.

Förgylld brons och vit marmor. Grönlackerad skärm. Sockel med liggande hund. Höjd 30 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
84. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil.

Blårot och förgylld mässing. Kolonnform med pipor med dekor av ekblad. Höjd 17,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.

Vit marmor och förgylld och patinerad brons. Kolonnformat skaft med stående karyatid. Höjd 33 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK
86. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.

Vit marmor och mässing. Kolonnformat skaft med dekor av kedjor. Höjd 21 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
87. LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV.

Förgylld mässing. Oktagonal klockad fot. Höjd 24 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
2 600 SEK
88. BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel rundade hörn. Urhus krönt med dekor av kvinnogestalt i snäcka dragen av fåglar. Vitemaljerad urtavla märkt Ephrm Hedström. Höjd 35, längd 29,5 cm. Nyckel och pendel medföjer.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
89. BORDSPENDYL, av Antoine Gaulin (mästare i Paris 1788), Louis XVI, 1700-talets slut.

Vit marmor och förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "Gaulin a Paris". Portalformad. Höjd 35, längd 23 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
90. BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.

Svart marmor och förgylld mässing. Dekor med vilande lejon. Vitemaljerad urtavla, märkt Beurling Stockholm. Höjd 32, längd 18 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Svart Rännåsporfyr. Rund fasetterad form. Lockknopp i klotform. Höjd 10. Diameter 12,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Blybergsporfyr. Rund fasetterad form. Lockknopp av förgylld mässing. Höjd 10. Diameter 13 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
17 000 SEK
93. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.

Blybergsporfyr samt förgylld mässing. Dekor med vilande hund. Längd 12, bredd 8 cm.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
94. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.

Svart Rännås porfyr samt mässing. Fyrkantig form med falsade hörn samt slät knopp. Längd 7,5, bredd 7,5 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
3 200 SEK
95. GRÖTSKÅL med Lock av Lars Fredric Moberg Strängnäs 1801 (1792-1803).

Rundform med hänklar och knopp. Dekor med blommor. Diameter 25 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
96. SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.

Förgylld mässing, glas och lackat trä. Dekor med bin. Längd 19 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK

Klubbat pris
8 200 SEK
97. ELDSKÄRM, samt ett par ELDHUNDAR, 1900-talets första hälft.

Mässing. Eldskärmens längd 64, höjd 81 cm. Eldhundars längd 22, höjd 36,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
98. GERARD MANNONI, soffbord, Frankrike 1974.

Polerad brons, rektangulär glasskiva, totalt ca 149,5 x 89,5 cm, höjd 36,5 cm, underredet signerat 1974 A1 G MANNONI, ca 84 x 48 cm, höjd 35 cm exkl glasskiva.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
150 000 SEK
99. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.

Rund rotfanerad skiva, kantsarg och tre ben av valnöt. Undertill brännmärkt Josef Frank SVENSKT TENN. Diameter 120 cm, höjd 48 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
33 000 SEK
100. JOSEF FRANK, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.

Mässing, två ljuspunkter, läderlindat skaft, gröna ovala textilskärmar, märkta SVENSKT TENN 2388-1, höjd 50 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK