Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
212. Pehr Zethelius, dessertskedar, 15 st, silver, Stockholm 1797.
212. Pehr Zethelius, dessertskedar, 15 st, silver, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791.
110. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. BORD, lackerat trä. Qing dynastin (1664-1912).
733. BORD, lackerat trä. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
337. MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260  cm.
337. MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
498. Jussi Mäntynen, Kämpande oxar.
498. Jussi Mäntynen, Kämpande oxar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
513. Charlotte Gyllenhammar, "Olydnad", 1997.
513. Charlotte Gyllenhammar, "Olydnad", 1997.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
815. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
815. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
819. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
819. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
832. SERVIS, 110 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
832. SERVIS, 110 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1073. Cartier ett par manschettknappar 18K guld och onyx.
1073. Cartier ett par manschettknappar 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
500. Carl Milles, Amerikansk bison.
500. Carl Milles, Amerikansk bison.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
561. Josef Wilhelm Wallander, "Väva vadmal".
561. Josef Wilhelm Wallander, "Väva vadmal".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
569. Arvid Liljelund, Interiör med äldre par.
569. Arvid Liljelund, Interiör med äldre par.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
564. Émile Regnault de Maulmain, Falkjakt.
564. Émile Regnault de Maulmain, Falkjakt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1141A. Armband 18K guld med rubiner.
1141A. Armband 18K guld med rubiner.
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
150. PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
150. PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
734. ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).
734. ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
483. Helmer Osslund, "Ångermanälven".
483. Helmer Osslund, "Ångermanälven".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
695. PLAKETT, nefrit. China, 20th Century.
695. PLAKETT, nefrit. China, 20th Century.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
446. Anders Zorn, "Dam med flor (förstudie till "Sorg")".
446. Anders Zorn, "Dam med flor (förstudie till "Sorg")".
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1120. Hänge ägg silver med fasettslipat grönt glas.
1120. Hänge ägg silver med fasettslipat grönt glas.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
687. BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.
687. BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
9. BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
9. BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
397. Olof Hermelin, Kvällsflanörer vid piren, motiv från USA.
397. Olof Hermelin, Kvällsflanörer vid piren, motiv från USA.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
635. Carl Trägårdh, Vinterlandskap med rådjur.
635. Carl Trägårdh, Vinterlandskap med rådjur.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
578. Allaert van Everdingen, Landskap med fors.
578. Allaert van Everdingen, Landskap med fors.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
593. Lorentz Sparrgren Tillskriven, Jonas Carl Linnerhielm (1758–1829).
593. Lorentz Sparrgren Tillskriven, Jonas Carl Linnerhielm (1758–1829).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
391. Carl Ferdinand Hernlund, Motiv från Valdemarsvik.
391. Carl Ferdinand Hernlund, Motiv från Valdemarsvik.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
13. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
13. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. Johann Christian Brand, Flodlandskap med figurer.
452. Johann Christian Brand, Flodlandskap med figurer.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
398. Karl Nordström, "Motiv från Varberg - Getterön".
398. Karl Nordström, "Motiv från Varberg - Getterön".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
153. BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.
153. BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
432. Jean-Antoine Houdon Efter, Ung dam.
432. Jean-Antoine Houdon Efter, Ung dam.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
143. PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.
143. PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
129. BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.
129. BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.
126. BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
791. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
791. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. Herman af Sillén, Franska pansarfregatter utanför Cherbourg.
487. Herman af Sillén, Franska pansarfregatter utanför Cherbourg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
455. Georg Engelhard Schröder Efter, "Christopher Polhem" (1661-1751).
455. Georg Engelhard Schröder Efter, "Christopher Polhem" (1661-1751).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
712. KÄRL, ett par, cloisonné samt nefrit. Kina, 1900-tal.
712. KÄRL, ett par, cloisonné samt nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
928. VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1700-tal.
928. VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
141. OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal.
141. OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
693. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
693. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
692. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
692. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
894. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
894. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
643. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
643. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 30 000 SEK
730. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
730. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
731. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
731. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
151. KONSOLER, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
151. KONSOLER, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1007. En collier med odlade Tahiti-pärlor.
1007. En collier med odlade Tahiti-pärlor.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
550. Nils Jakob Olsson Blommér, Tre gracer.
550. Nils Jakob Olsson Blommér, Tre gracer.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
349. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x  259 cm.
349. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 259 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
659. BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.
659. BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
421. William Blair Bruce, "Printemps, Grèz (Seine-et-Marne)".
421. William Blair Bruce, "Printemps, Grèz (Seine-et-Marne)".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
418. William Blair Bruce, "Hiver à Grèz (Seine-et-Marne)".
418. William Blair Bruce, "Hiver à Grèz (Seine-et-Marne)".
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
725. ROCK, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
725. ROCK, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1082. Armband 18K guld, pansarlänk.
1082. Armband 18K guld, pansarlänk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
158. VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.
158. VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Jean Henri Benner, Alexander I av Ryssland (1777-1825).
219. Jean Henri Benner, Alexander I av Ryssland (1777-1825).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK