Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

122 föremål
67. STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. SULLASTOLAR, fyra stycken, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
72. VÄGGBORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
73. SLAGBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
75. FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
81. LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
82. LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
83. AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. BORDSLYSTER, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
86. KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
93. SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. SMÖRASK MED LOCK, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. SALTKAR, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1827.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, 1990-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
98. DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
100. FAT, barock, 1700-tal.
100. FAT, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
102. BÄGARE, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
104. BÄGARE, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
105. LJUSPLÅT, för ett ljus, barock, 1700-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
108. LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
109. NATTLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
112. LJUSSTAKAR, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft, .
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
113. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. LJUSSTAKAR, två snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
117. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. VAXSTAPELSTÄLL, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
125. KAFFEKANNA, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
126. KAFFEKANNA, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
127. KAFFEKANNA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
128. KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
130. TEKANNA, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
131. TEKANNA, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
132. TEKANNA, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
135. SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
136. SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
137. SOCKERSKRIN, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
139. SOCKERSKÅL MED LOCK, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
140. SOCKERSKÅLAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142. GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. GRÄDDKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
144. SOCKERTÄNGER, tre stycken, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
147. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
148. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
149. SKORPKORG, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
151. GLASSKÖLJARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
153. VINKYLARE, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
155. BORDSPLATEAU, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
158. TAZZOR, ett par, Frankrike, rokoko, 1740-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
159. TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
160. TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

842. Konstantin Fedorovic Yuon, Flodmotiv.
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
Budhistorik
2 650 000

ditt bud
Fair warning
2 600 000

ditt bud
2 550 000

ditt bud
2 500 000

ditt bud
2 450 000

ditt bud
2 400 000

ditt bud
2 350 000

ditt bud
2 300 000

ditt bud
2 250 000

ditt bud
2 200 000

ditt bud
2 150 000

ditt bud
2 100 000

ditt bud
2 050 000

ditt bud
2 000 000

ditt bud
1 950 000

ditt bud
1 900 000

ditt bud
1 850 000

ditt bud
1 800 000

ditt bud
1 750 000

ditt bud
1 700 000

ditt bud
1 650 000

ditt bud
1 600 000

ditt bud
1 550 000

ditt bud
1 500 000

ditt bud
1 450 000

ditt bud
1 400 000

ditt bud
1 350 000

ditt bud
1 300 000

ditt bud
1 250 000

ditt bud
1 200 000

ditt bud
1 150 000

ditt bud
1 100 000

ditt bud
1 050 000

ditt bud
1 000 000

ditt bud
980 000

ditt bud
960 000

ditt bud
940 000

ditt bud
920 000

ditt bud
900 000

ditt bud
880 000

ditt bud
860 000

ditt bud
840 000

ditt bud
820 000

ditt bud
800 000

ditt bud
780 000

ditt bud
760 000

ditt bud
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
500 000

ditt bud
480 000

ditt bud
460 000

ditt bud
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
Aktuellt bud:
2 650 000 SEK