Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

306 föremål
BERT JOHNNY NILSSON, olja på duk/pannå signerad.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG FÖR VINFLASKOR, 1800-tal.
Klubbat pris
4 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Queen Anne-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
KOLBOX, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES OLSSON,  olja på duk, signerad och daterad 1980.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad,
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 10 delar, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BREVPRESSAR, 5 st, glas, bl a Rosenthal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KOLONN, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, antik Kaukas, ca 135,5 x 93,5 cm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOHUNDAR, ett par, sten. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNURRPALL, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VENINI, fat, glas. Italien,  1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
500 SEK
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Coasters, ett par, pläter. Troligen England 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Petter Åkerman, transcherkniv, silver,  Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRUKTBESTICK, 36 st, silver och pärlemor, England 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA, fajans. 1700-tal.
URNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIVAR, 6 st silver, 1800-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Klubbat pris
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDAR, 6 st, silver, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖRSTRAND, samling jugendföremål, 11 delar, ca 1900.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, sex stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken.  Italien, 1900-tal.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

128. Anna Petrus, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK