Contemporary Art & Design 615

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Eero Saarinen, "Womb chair", fåtölj med fotpall, sannolikt licenstillverkad för Nordiska Kompaniet 1960-tal.18 000 SEK
2Eero Saarinen, "Womb chair", fåtölj med fotpall, sannolikt licenstillverkad för Nordiska Kompaniet 1960-tal.16 000 SEK
3Florence Knoll, sideboard, sannolikt licenstillverkat för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.Återrop
4TAKARMATUR, 1960-tal.Återrop
5TAKARMATUR, 1960-tal.Återrop
6Olle Baertling, MATTA, "Yoy", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 200 x 100 cm.18 000 SEK
7Olle Baertling, MATTA, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 198,5 x 100,5 cm.24 000 SEK
8Charles & Ray Eames, "Lounge Chair", fåtölj med fotpall, Vitra, 2010-tal.40 000 SEK
9Ib Kofod Larsen, sideboard, "FA 66", Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.18 000 SEK
10Poul Kjaerholm, "Pk-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1999.30 000 SEK
11ERIC OLE JØRGENSEN, soffa, Danmark 1950-60-tal.Återrop
12IB MADSEN & ACTON SCHUBELL, "Pragh", fåtölj med fotpall, Madsen & Schubell Co, Danmark 1940-50-tal.42 000 SEK
13Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien.7 500 SEK
14Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien.15 000 SEK
15Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien, efter 1955.18 000 SEK
16Piero Fornasetti, ishink, Milano, Italien.11 000 SEK
17Piero Fornasetti, tidskriftsställ, "Libri", Milano, Italien.12 000 SEK
18Piero Fornasetti, papperskorg, "Camei", Milano, Italien.7 500 SEK
19Tobia Scarpa, "Fantasma", golvlampa, Flos, Italien 1960-tal.20 000 SEK
20JOE COLOMBO, fåtölj, modell 4801, Kartell, Italien 1960-70-tal.Återrop
21Joe Colombo, fåtölj, modell 4801, Kartell, Italien 1960-70-tal.15 000 SEK
22Gio Ponti, "Tavolino", bord, Fontana Arte, Italien.7 500 SEK
23STUDIO 65, "The Bocca lip sofa", soffa, Gufram, Italien.28 000 SEK
24Gae Aulenti, bordslampor, ett par "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien efter 1965.11 000 SEK
25Gianfranco Frattini, "780/783", sidobord 4 delar, Cassina, Italien efter 1966.12 000 SEK
26Gaetano Sciolari, taklampa, Sciolari Lighting, Italien 1960-70-tal.11 000 SEK
27Gaetano Sciolari, taklampa, Sciolari Lighting, Italien 1960-70-tal.10 000 SEK
28Ettore Sottsass, "Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983.48 000 SEK
29Alessandro Mendini, vaser, 3 st "Dealbata", Zanotta, Italien, efter 1987.6 000 SEK
30Alessandro Mendini, konsolbord, "Agrilo" Zanotta, Italien efter 1984.8 000 SEK
31MARIO BOTTA, "Shogun", bordslampa, Artemide, Italien efter 1986.7 000 SEK
32WILLY RIZZO, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.16 000 SEK
33CONSTANTINO CORSINI & GIORGIO WISKEMANN, "Spinnaker", bordslampa, Stilnovo, Italien.8 000 SEK
34FRANCO BETTONICA, "Cubo bar", barvagn, Cini & Nils, Italien 1970-tal.10 000 SEK
35Joe Colombo, "Lunar Excursion Module" fåtölj, Bieffeplast, Italien 1970-tal.7 000 SEK
36PETER HAMBURGER, vägglampor, ett par, Knoll, USA 1970-tal.Återrop
37Jasper Morrison, sideboard, "Universal system", Cappellini, Italien 1990-tal.26 000 SEK
38BOREK SIPEK, stolar, 2 st "Jansky", Driade, Italien, efter 1986.Återrop
39Borek Sipek, "Ota Otanek", karmstol, Vitra efter 1988.5 000 SEK
40NIPA DOSHI & JONATHAN LEVIEN, "My Beautiful Backside", soffa, Moroso, 2008.50 000 SEK
41Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar.240 000 SEK
42Ron Arad, "Victoria and Albert", soffa, Moroso, Italien 2000-tal.24 000 SEK
43Björn Wiinblad, matbord, Danmark 1974.30 000 SEK
44Björn Wiinblad, VÄGGTEXTIL/MATTA, "Tucano", "Spring Lady", handknuten, ca 282 x 106 cm, signerad Bjørn Wiinblad.12 000 SEK
45HAROLD FUST, "Singoalla", dagbädd, IKEA 1960-tal.30 000 SEK
46HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.Återrop
47Gunilla Lagerhem Ullberg, MATTA, "Stubb 24", handtuftad, rund, diameter ca 266 cm, designad av Gunilla Lagerhem-Ullberg, Kasthall.8 000 SEK
48HANS ERIK JOHANSSON, tillskriven, fåtölj, Sverige 1960-70-tal.11 000 SEK
49EERO AARNIO, kandelabrar, 2 st; "Cactus" och "Cloud", Finland, en daterad 2003.Återrop
50Mats Theselius, "Aluminium chair", Källemo efter 1990.57 000 SEK
51Mats Theselius, soffa, Woodstockholm, 2000-tal.8 000 SEK
52John Kandell, pall, Källemo, producerad i en provserie av 5 exemplar.15 000 SEK
53Björn Dahlström, MATTA, "Positive Rug", handtuftad, ca 232 x 167 cm, Björn Dahlström för Kasthall.24 000 SEK
54Jonas Bohlin, karmstol "Concrete", enligt uppgift den ursprungliga, utställd på Konstfack, Stockholm 1981.450 000 SEK
56Mats Theselius, vikskärm "Rörligt objekt", Källemo efter 1989.32 000 SEK
57Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.67 000 SEK
58Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999.Återrop
59Lars Englund, "Skelder", taklampa, Källemo, efter 1995.11 500 SEK
60Lars Englund, bord, "Skelder", 1994.19 000 SEK
61Mats Theselius, "Star", fåtöljer 1 par, Källemo, efter 2009.36 000 SEK
62Sigurdur Gustafsson, gungstol, "Rock n Roll", Källemo, efter 1999.10 000 SEK
63Sigurdur Gustafsson, soffa "Keflavik", Källemo, efter 2000.10 000 SEK
64SIGURDUR GUSTAFSSON, soffa "Keflavik", Källemo, efter 2000.Återrop
65Gunilla Holmgren, MATTA, "Vattenspegling", flossa, ca 184 x 171 cm, signerad AB MMF GH.32 000 SEK
66Mats Theselius, "Skepparpallen", Källemo efter 2001.9 000 SEK
67Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002.60 000 SEK
68Jens Fager, "Raw", karmstolar 1 par, Muuto, efter 2008.19 000 SEK
69Jens Fager, "Raw", karmstolar 1 par, Muuto efter 2008.15 000 SEK
70FOLKFORM, "Suburban Skyline", bordslampa, Studio Folkform Edition 2015.12 000 SEK
71KRISTOFFER SUNDIN, SIMON KLENELL & 1:2:3, taklampa, "ABC-Jubilee", unik, 2019.Återrop
72Finn Ahlgren, a "Trash sideboard", unikt, Ateljé Finn Ahlgren 2016.15 000 SEK
73Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo efter 2003.23 000 SEK
74Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, efter 1995.75 000 SEK
75Martin Wickström, "Let's Face the Music".27 000 SEK
76Marianne Lindberg De Geer, "Mamma ring hem/Mom call home".24 000 SEK
77Lars Lerin, Utan titel.71 600 SEK
78Cecilia Edefalk, "Ceci est une réproduction".Återrop
79Anders Widoff, "Gemenskap: 5".46 000 SEK
80Dan Wolgers, "Klockpall".10 000 SEK
81Linn Fernström, "Balansera ihop".60 000 SEK
82Anette Harboe Flensburg, Utan titel.Återrop
83Rita Lundqvist, "Hatt".85 000 SEK
84Lena Cronqvist, Utan titel.65 000 SEK
85Jens Fänge, "Ball and Claw".70 000 SEK
86Peter Frie, "Yamupainting no. 45".35 000 SEK
87Jim Thorell, "Marsian Trap".33 000 SEK
88Landon Metz, "Untitled".80 000 SEK
89Juri Markkula, "Gold to Green".75 000 SEK
90Joakim Ojanen, "OMG!".75 000 SEK
91Austin Lee, Utan titel.20 000 SEK
92Jockum Nordström, Utan titel.65 000 SEK
93Catti Brandelius, "Without My Sorrow I Feel Hollow".Återrop
94Lena Cronqvist, "Flicka med baddjur".85 000 SEK
95Jan Håfström, Utan titel.34 500 SEK
96Ann Edholm, "Inuk nr. 1".16 000 SEK
97Lars Lerin, "Ishav II".125 000 SEK
98Austin Lee, Utan titel.25 000 SEK
99Anders Knutsson, Utan titel.Återrop
100Patrik Andiné, "Frånvarande vid uppenbarelse".25 000 SEK
101Ulf Rollof, objekt i blandteknik, upplaga 9.Återrop