Höstens Klassiska 559

1724 föremål
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
482. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
483. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
484. FÄLLBORD, av Anders Jacob Rosendahl, verksam i Arboga 1762-1836.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
Klubbat pris
287 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
489. DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
491. BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
121 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
Klubbat pris
74 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
493. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
494. KONSOLBORD, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
82 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
495. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
496. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
497. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
498. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
499. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
505. SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. SOFFA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
507. BERGERER, ett par. Frankrike,  1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
508. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
509. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
510. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
512. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
515. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
518. BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
519. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
522. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
524. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
526. KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
530. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
531. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
532. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
535. STOLAR, tio stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
536. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
537. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
541. STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
550. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
552. TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
553. TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustaviansk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
554. FOTPALL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
555. SPEGELTRYMÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
77 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
566. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
574. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
86 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
581. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK