Helsinki Design Sale F197

Auktion: 31 maj - 13 juni, online.
Läs mer om auktionen här >

160 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT, Arabia.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAJ FRANCK,  karaff, signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 660 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VAS, keramik, Arabia 1900-1917  Finland.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -89.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VAS, keramik, "Fennia", Arabia 1900-1917  Finland.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
STUDIO 65, SOFFA för Gufram, Italien 1986.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
1 355 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
1 387 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRITA HEILIMO, vas, stengods signerad Arabia BH.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
YKI NUMMI, golvlampor, ett par, modell 30-008, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell K2-20, Idman 1950-tal.
Klubbat pris
754 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
COLLIER, 14K guld. "Tundra", Lapponia 1971.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, 14K guld. Lapponia  1975.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ÖRHÄNGEN, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1998.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1994.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman 1900-talet mitt.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PABLO PICASSO, keramiktavla, a tergo numerad 456/500 Madoura. Frankrike 1966.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9627, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Kioto", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
475 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
COLLIER, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1998.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ARMBAND, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1999.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BORDSLAMPOR, 2 st, modell EV 60, Itsu 1950-tal.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Mystica", 14K guld. Lapponia 1977.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KIM SIMONSSON, serveringsfat, porslin, signerad KIM 2013.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell AE-7055, Itsu 1960-tal.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1982, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, "Bikupa" A331, Valaisinpaja.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, porslin, signerad KIM, numrerad 11/30.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, ett par, modell AE-9447-2, Itsu 1960-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, signerad KIM, numrerad 30/30.
Klubbat pris
1 505 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, stolar, 6 st, "Nikke", Asko 1950-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, soffa, "Ateljee", Haimi/Avarte 1900-talets slut.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, signerad Kaipiainen. 1940-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

254. Carl Malmsten, bord, "Svensk Björk", Swedish Grace, 1930-tal.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK