| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 101 | Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenkst Tenn, modell 2466. | 9 000 SEK |
| 102 | Niclas Warneck, sockerskrin, silver, Karlstad 1755, tidig rokoko. | 16 000 SEK |
| 103 | Olof Hellbom, sockerskål, silver, Stockholm 1797, Gustaviansk. | Återrop |
| 104 | Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775. | 11 000 SEK |
| 105 | Petter Lund, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1756, rokoko. | 35 000 SEK |
| 106 | Petter Julin, nattljusstakar, ett par, silver, Köping 1756, rokoko. | 25 000 SEK |
| 107 | Mikael Åström, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska. | Återrop |
| 108 | Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska. | Återrop |
| 109 | Jacob Möller, ljusstakar, ett par, silver, Malmö 1799, Gustavianska. | 18 000 SEK |
| 110 | Sven Olson, ljusstakar, ett par, silver, Ängelholm 1803, Gustavianska. | 16 000 SEK |
| 111 | Adolf Zethelius, toiletteaskar, 4 st silver, Stockholm 1831. | 5 500 SEK |
| 112 | Toiletteaskar, 4 st, silver, olika mästare 1849-1854. | 4 500 SEK |
| 113 | Christian II Drentwett, karott med lock, silver, Augsburg 1767-1769, rokoko. | 19 000 SEK |
| 114 | Sockerskål, okänd mästare, silver, Köpenhamn 1790. | 4 000 SEK |
| 115 | Ljusstakar, ett par, oidentifierad europeisk mästare, 1700-talets mitt, senbarock. | 19 000 SEK |
| 116 | Olof Robert Lundgren, ljusstakar, ett par, silver, Åbo 1848. | 7 500 SEK |
| 117 | Olof Robert Lundgren, kaffekanna, silver, Åbo (1821-1882) daterad 1840, empire. | 3 000 SEK |
| 118 | Olof Robert Lundgren, brödkorg, silver, Åbo 1847, empire. | 5 000 SEK |
| 119 | Alexei Kosinov, vodkakopp, charka, silver, Moskva 1791. | Återrop |
| 120 | Fyedor Tichonov Kryskev, vodkakopp, charka, Moskva 1770-tal. | 800 SEK |
| 121 | Pavel Ovchinnikov, troligen, bägare, silver och niello, Moskva 1868. | Återrop |
| 122 | Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, M Dmitriyev samt okänd 1868, bägge Moskva. | Återrop |
| 123 | Dosor, 3 st, silver, en Moskva 1861, två stycken Holland, sannolikt 1800.tal. | 1 600 SEK |
| 124 | Ivan Kaltikov, cigarettetui, silver, Moskva 1800-talets mitt. | 1 400 SEK |
| 125 | Saltkar, ett par, silver, oidentifierad mästare, London 1764. | 5 500 SEK |
| 126 | BREITLING, Colt 44 (500M/1650FT), Chronometre, armbandsur, 44 mm. | 14 000 SEK |
| 127 | LONGINES, Ferrari, armbandsur, 30,5 mm. | 2 000 SEK |
| 128 | PATEK PHILIPPE, Genève, Ellipse, armbandsur, 28,5 x 33,5 mm. | 38 000 SEK |
| 129 | FIGURINER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
| 130 | SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
| 131 | SKULPTURER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
| 132 | SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
| 133 | FOHUNDAR, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 7 500 SEK |
| 134 | VAS, monterad som lampa. Kina, 1600-tal, eller äldre. | 6 000 SEK |
| 135 | SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke. | 9 000 SEK |
| 136 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 4 000 SEK |
| 137 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 9 000 SEK |
| 138 | URNOR med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 34 000 SEK |
| 139 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
| 140 | BÄGARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
| 141 | TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
| 142 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
| 143 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
| 144 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
| 145 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
| 146 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
| 147 | VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
| 148 | TEDOSA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
| 149 | BÄGARE, biskviporslin. Qingdynastin, 1600-tal. | 12 000 SEK |
| 150 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
| 151 | SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
| 152 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 19 000 SEK |
| 153 | VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
| 154 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 7 500 SEK |
| 155 | VASER med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
| 156 | VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
| 157 | VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
| 158 | MOPS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96). | 8 500 SEK |
| 159 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
| 160 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
| 161 | SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
| 162 | TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 2 200 SEK |
| 163 | SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 13 000 SEK |
| 164 | SMÖRTERRINER med LOCK och FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 65 000 SEK |
| 165 | SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
| 166 | SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
| 167 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
| 168 | TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 3 000 SEK |
| 169 | GALLERKORG, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
| 170 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
| 171 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
| 172 | VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
| 173 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
| 174 | FIGURINER, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal. | 26 000 SEK |
| 175 | TEDOSA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
| 176 | TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
| 177 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
| 178 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
| 179 | TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
| 180 | SMÖRASK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
| 181 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
| 182 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
| 183 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
| 184 | SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
| 185 | SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
| 186 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
| 187 | FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
| 188 | FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 9 000 SEK |
| 189 | TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 32 000 SEK |
| 190 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött. | 55 000 SEK |
| 191 | LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 22 000 SEK |
| 192 | VAS, porslin. Kina, omkring 1900. | 3 400 SEK |
| 193 | VASER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal. | 9 500 SEK |
| 194 | BOJANER, två stycken, porslin. Kina, omkring 1900. | 1 800 SEK |
| 195 | RÖKELSEKAR, porslin. Kina troligen sen Qingdynasti omkring 1900. | 3 500 SEK |
| 196 | FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 2 000 SEK |
| 197 | KRUKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 3 500 SEK |
| 198 | FIGURINER, ett par, porslin. Kina, omkring 1900. | 3 000 SEK |
| 199 | FIGURIN/YTTERFODER, porslin. Kina, 1900-tal. | 2 600 SEK |
| 200 | PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |