Rolf Schmitz Collection H056

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.40 000 SEK
2BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko.40 000 SEK
3Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.130 000 SEK
4BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.Återrop
5BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.48 000 SEK
6BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk.48 000 SEK
7BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
8BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.30 000 SEK
9KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.24 000 SEK
10KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.45 000 SEK
11Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.8 000 SEK
12BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.16 000 SEK
13BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.8 000 SEK
14BORD, svensk rokokostil, 1900-tal.5 500 SEK
15SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft.16 000 SEK
16DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.Återrop
17BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.Återrop
18SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.36 000 SEK
19BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.8 000 SEK
20BORD, Directoire, 1700-talets slut.12 000 SEK
21BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.30 000 SEK
22BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.8 000 SEK
23BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.9 000 SEK
24SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.16 000 SEK
25SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.5 000 SEK
26BORD, 1800-tal.3 200 SEK
27SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.2 000 SEK
28SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.5 000 SEK
29BORD, empire, 1800-talets första hälft.8 000 SEK
30BORD, ett par, senempire, 1800-tal.17 500 SEK
31KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal.2 000 SEK
32MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.Återrop
33VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft.48 000 SEK
34VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.12 000 SEK
35Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.6 000 SEK
36POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.11 000 SEK
37POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.11 000 SEK
38POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.6 000 SEK
39BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.18 000 SEK
40BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut.20 000 SEK
41BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).26 000 SEK
42KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.9 500 SEK
43KARMSTOLAR, fyra stycken, av Georges Jacob (mästare i Paris 1765-1814), Louis XV, 1700-talets andra hälft.24 000 SEK
44KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
45KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.10 000 SEK
46KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.16 000 SEK
47KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.12 000 SEK
48STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.14 000 SEK
49KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.4 000 SEK
50STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.55 000 SEK
51STOL, av Nicolas-Simon Courtois, mästare i Paris 1766, Louis XV, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
52STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.24 000 SEK
53STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.20 000 SEK
54STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.17 000 SEK
55TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.20 000 SEK
56SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.26 000 SEK
57SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.13 000 SEK
58SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.12 000 SEK
59SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.105 000 SEK
60SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.Återrop
61LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790.400 000 SEK
62LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.80 000 SEK
63LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt.65 000 SEK
64LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.75 000 SEK
65LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.42 000 SEK
66LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.40 000 SEK
67LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.70 000 SEK
68LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal.195 000 SEK
69LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal.160 000 SEK
70LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.200 000 SEK
71LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut.32 000 SEK
72AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan.13 000 SEK
73LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.6 500 SEK
74LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.4 500 SEK
75BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, Georg III England.Återrop
76APPLIQUER, ett par, för två ljus, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.26 000 SEK
77KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, 1800-tal, Empire.40 000 SEK
78BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus, Frankrike 1800-tal, Louis XVI-stil.Återrop
79BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.11 000 SEK
80BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.12 000 SEK
81LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.12 000 SEK
82LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.8 000 SEK
83LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.9 000 SEK
84LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil.36 000 SEK
85LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.18 000 SEK
86LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.6 000 SEK
87LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV.2 600 SEK
88BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire.26 000 SEK
89BORDSPENDYL, av Antoine Gaulin (mästare i Paris 1788), Louis XVI, 1700-talets slut.4 000 SEK
90BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.14 000 SEK
91SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
92SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
93BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.6 000 SEK
94BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.3 200 SEK
95GRÖTSKÅL med Lock av Lars Fredric Moberg Strängnäs 1801 (1792-1803).4 000 SEK
96SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.8 200 SEK
97ELDSKÄRM, samt ett par ELDHUNDAR, 1900-talets första hälft.9 000 SEK
98Gerard Mannoni, soffbord, Frankrike 1974.150 000 SEK
99Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.33 000 SEK
100Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.15 000 SEK