Rolf Schmitz Collection H056

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenkst Tenn, modell 2466.9 000 SEK
102Niclas Warneck, sockerskrin, silver, Karlstad 1755, tidig rokoko.16 000 SEK
103Olof Hellbom, sockerskål, silver, Stockholm 1797, Gustaviansk.Återrop
104Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775.11 000 SEK
105Petter Lund, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1756, rokoko.35 000 SEK
106Petter Julin, nattljusstakar, ett par, silver, Köping 1756, rokoko.25 000 SEK
107Mikael Åström, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska.Återrop
108Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska.Återrop
109Jacob Möller, ljusstakar, ett par, silver, Malmö 1799, Gustavianska.18 000 SEK
110Sven Olson, ljusstakar, ett par, silver, Ängelholm 1803, Gustavianska.16 000 SEK
111Adolf Zethelius, toiletteaskar, 4 st silver, Stockholm 1831.5 500 SEK
112Toiletteaskar, 4 st, silver, olika mästare 1849-1854.4 500 SEK
113Christian II Drentwett, karott med lock, silver, Augsburg 1767-1769, rokoko.19 000 SEK
114Sockerskål, okänd mästare, silver, Köpenhamn 1790.4 000 SEK
115Ljusstakar, ett par, oidentifierad europeisk mästare, 1700-talets mitt, senbarock.19 000 SEK
116Olof Robert Lundgren, ljusstakar, ett par, silver, Åbo 1848.7 500 SEK
117Olof Robert Lundgren, kaffekanna, silver, Åbo (1821-1882) daterad 1840, empire.3 000 SEK
118Olof Robert Lundgren, brödkorg, silver, Åbo 1847, empire.5 000 SEK
119Alexei Kosinov, vodkakopp, charka, silver, Moskva 1791.Återrop
120Fyedor Tichonov Kryskev, vodkakopp, charka, Moskva 1770-tal.800 SEK
121Pavel Ovchinnikov, troligen, bägare, silver och niello, Moskva 1868.Återrop
122Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, M Dmitriyev samt okänd 1868, bägge Moskva.Återrop
123Dosor, 3 st, silver, en Moskva 1861, två stycken Holland, sannolikt 1800.tal.1 600 SEK
124Ivan Kaltikov, cigarettetui, silver, Moskva 1800-talets mitt.1 400 SEK
125Saltkar, ett par, silver, oidentifierad mästare, London 1764.5 500 SEK
126BREITLING, Colt 44 (500M/1650FT), Chronometre, armbandsur, 44 mm.14 000 SEK
127LONGINES, Ferrari, armbandsur, 30,5 mm.2 000 SEK
128PATEK PHILIPPE, Genève, Ellipse, armbandsur, 28,5 x 33,5 mm.38 000 SEK
129FIGURINER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).4 000 SEK
130SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
131SKULPTURER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
132SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).8 000 SEK
133FOHUNDAR, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).7 500 SEK
134VAS, monterad som lampa. Kina, 1600-tal, eller äldre.6 000 SEK
135SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke.9 000 SEK
136KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.4 000 SEK
137KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.9 000 SEK
138URNOR med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.34 000 SEK
139SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
140BÄGARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
141TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
142TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
143FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK
144FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 000 SEK
145FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
146FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
147VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
148TEDOSA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
149BÄGARE, biskviporslin. Qingdynastin, 1600-tal.12 000 SEK
150SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
151SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
152SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).19 000 SEK
153VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
154ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).7 500 SEK
155VASER med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
156VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
157VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
158MOPS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).8 500 SEK
159SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 500 SEK
160BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).2 200 SEK
161SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
162TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.2 200 SEK
163SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).13 000 SEK
164SMÖRTERRINER med LOCK och FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).65 000 SEK
165SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
166SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
167FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).1 500 SEK
168TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.3 000 SEK
169GALLERKORG, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
170VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
171TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
172VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
173URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
174FIGURINER, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.26 000 SEK
175TEDOSA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
176TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
177VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
178TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
179TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
180SMÖRASK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
181SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
182SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.9 500 SEK
183SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
184SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
185SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
186FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
187FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
188FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.9 000 SEK
189TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.32 000 SEK
190SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.55 000 SEK
191LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.22 000 SEK
192VAS, porslin. Kina, omkring 1900.3 400 SEK
193VASER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.9 500 SEK
194BOJANER, två stycken, porslin. Kina, omkring 1900.1 800 SEK
195RÖKELSEKAR, porslin. Kina troligen sen Qingdynasti omkring 1900.3 500 SEK
196FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.2 000 SEK
197KRUKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.3 500 SEK
198FIGURINER, ett par, porslin. Kina, omkring 1900.3 000 SEK
199FIGURIN/YTTERFODER, porslin. Kina, 1900-tal.2 600 SEK
200PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK