Rolf Schmitz Collection H056

464 föremål
34. VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
20. BORD, Directoire, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
185. SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
187. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. Sigfrid Ullman, "Varberget", landskap från norra Halland.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Ivan Ivarson, Kvinna med rött parasoll.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. Eric Grate, "Hjärtblad".
450. Eric Grate, "Hjärtblad".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
429. Gösta Adrian-Nilsson, Dansande figur.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
321. Arthur Percy, Göteborgsutsikt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
30. BORD, ett par, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
303. MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 122,5 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
298. MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
302. MATTA, antik Senneh, ca 175,5 x 133,5 cm.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
39. BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
446. Viggo Madsen, Vid Skagens hamn.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
189. TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
151. SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
132. SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
463. Esaias Thorén, Komposition med hatt.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. Marcus Collin, Gatuscen från Paris.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
320. Arthur Percy, Anemoner.
320. Arthur Percy, Anemoner.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
438. Esaias Thorén, Fiskar.
438. Esaias Thorén, Fiskar.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
292. MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
19. BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
182. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
172. VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
173. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
203. KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
209. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen och Wien.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
156. VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
236. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. BÄGARE, biskviporslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
181. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
184. SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. Axel Olson, Hustak.
455. Axel Olson, Hustak.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. Stellan Mörner, "Perukprov".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Sven Jonson, "Nattligt skuggspel".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
440. Stellan Mörner, "Sommarafton".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. Stellan Mörner, Hus i månljus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Stellan Mörner, I dörröppningen.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
378. Alfred Wahlberg, Vårlandskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
72. AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. MATTA, semiantik Heris, ca 329-340 x 223,5-232 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
254. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
227. KOPPAR, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
183. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK