Important Spring Sale 601

Årtiondets auktion!

Nordens marknadsledande auktionshus presenterar Important Spring Sale med mästerverk i alla kategorier och internationella samlingar med ett samlat utrop på över 95 miljoner kronor.

Auktion 7 – 8 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Asiatiska avdelningen säljs 8 juni.
Dag 1 onsdag 7 juni. Start kl 13: möbler och konsthantverk, start kl 18: konst.
Dag 2 torsdag 8 juni. Start kl 10: Asian Sale, start kl 16: smycken.
Följ auktionen live >

Visar föremål 1 – 100 av 918
1. HIMMELSSÄNG, Lit à l'anglaise, tillskriven Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Skulpterad dekor. Sänghimmel med krönande plym och bandrosett. Säng med pilkoger, fackla och lagerkrans. Ramverk med flätband och pärlstav. På fottrissor av mässing. Röda sammetstyget inköpt i Frankrike vid 1940-talets slut av Karl Gustav Lagerfelt. Sängens längd 195, bredd 89, höjd 131 cm. Innermått: längd 186, utdragbar front till totalt djup 154 cm.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris
115 000 SEK
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny, ställvis förgyllt. Rund skiva på tredelad fot. Dekor av skulpterade delfiner och bladformationer. Diam 173, höjd 85 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
3. SOFFA, tillskriven Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk, 1800-talets början.

Vitmålad, förgylld och bronserad. I ryggen lösa kuddar. Gavlar med skulpterade gripar. Längd 233, höjd 90 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
4. TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.

Vitmålade och bronserade. Stoppad sits. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK
5. STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.

Vitmålade och bronserade. Liggande stoppad ryggbricka. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage, bland annat parställda gripar.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
6. STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Vitmålade och bronserade. Liggande ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Bladhöstrade ben. Med Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK
7. STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Vitmålade och bronserade. Ryggen med lotusspjälor. Lös stoppad sits. Pastellagedekor.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris
8 500 SEK
8. FOTPALL, svensk empire, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Skulpterade förgyllda tassar. Lejonmaskaroner av förgylld mässing.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK

Skulpterade, förgyllda och bronserade. Skivor av kolmårdsmarmor. Dekor av akantusblad, rocailler och granatäpplen. Längd 77, bredd 35,5, höjd 86 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
135 000 SEK
10. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1760-tal. Rokoko.

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med granatäpplen, snäcka och bladformationer. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholm hallstämpel. Höjd 175, bredd 75 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
11. SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med granatäpplen och bladformationer. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholms hallstämpel 176(3)?. Höjd 175, bredd 75 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
12. KONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Skivor av vit marmor. Skulpterad dekor eklöv, bladrosetter, flätband och fotkryss med pinjekotte. Längd 103, bredd 56, höjd 81 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
270 000 SEK
13. SPEGLAR, ett par, tillskrivna Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Gustavianska, 1780-tal.

Förgyllda och bronserade. Krön med plym och antikiserande medaljonger med motställda man- resp. kvinnohuvuden. Snidade lagerkvistar. Höjd 214, bredd 84 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
125 000 SEK
14. FABIAN WREDES SPEGEL, med grevliga ätten Wredes vapen, tillskriven Burchard Precht. Barock, 1600-talets slut.

Krön med etsad dekor av Wredes vapen. Även etsad glasdekor i ramen med ströblommor. Rikt snidad, förgylld och bronserad dekor av akantusblad, ymnighetshorn och blommor. Höjd 195, bredd 110 cm.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
350 000 SEK
15. H. H. VON ESSENS PORFYRVAS MED LOCK, av hovsicelör F L Rung (ej signerad), sengustaviansk, omkring år 1800.

Blybergsporfyr och förgylld brons. Hänklar i form av satyrhuvuden. Bladhölstrad nederdel, lock med pinjekotte. Höjd 70, bredd inkl. hänklar 40 cm. På en gustaviansk kolonn med förgyllda kannelyrer med höjd 101 cm. Även en piedestal som använts under 1900-talet medföljer, vitmålad, höjd 99 cm.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
720 000 SEK
16. VASER PÅ SOCKLAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets första hälft.

Blybergsorfyr. På socklar/skåp av brunmålat trä med infälld skiva av blybergsporfyr på framsidor. Märkt med pappersetikett "lot n: 3" resp. "lot n: 5" och "Sigrid von Essen" (S. von E. 1850-1924). Vasernas höjd 57, diam 60 cm. Skåpens höjd 121, bredd 52 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
380 000 SEK
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.

Fanerat med ädelträ. Skivor av röd resp. grå granitell. Märkt med pappersetikett "Baron Carl C:son von Essen" (Carl Carlsson von E. 1887-1948), samt märkt med rödkrita "S v E" (Sigrid von Essen, 1850-1924). Längd 132, bredd 71, höjd 88 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
41 000 SEK
18. BORDSPENDYL, samt TAZZOR, ett par. Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Siennamarmor och patinerad brons. Ur med romersk krigare och attribut. Bordspendylens längd 67,5, bredd 22, höjd 52 cm. Tazzors höjd 36, diam 26,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
19. SKÄRM, Frankrike, eller Holland, 1700-talets mitt.

Guldgrund på gyllenläder med målade motiv av figurer i landskap s.k. herde eller fete-galante-scener. Höjd 244, sex delar à 54,5 cm, total längd 327 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
85 000 SEK
20. SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.

Fanerat med alrot. Hyllplan bakom dörrpar. Skulpterade kapitäl. Längd 239, bredd 88,5, höjd 235 cm. Nyckel finns.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris
21. GOLVUR med spelverk, av Peter Strand 1798, med 14 stycken musikrullar. Sengustavianskt.

Grön- och vitmålat, samt förgyllt. Krönande urna med eldsflamma, dörr med snidad dekor av musiktrofé upphängd i lagergirlanger. Vitlackerad urtavla. Signerat med blyerts på träskiva "Förfärdigadt i Stockholm 1798 d. 20 april af Peter Strand". Medföljer 14 musikrullar. Höjd 317, längd 85, djup 58,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.

Fanerat med mahogny, linjeornering av lönn. Fyrsidiga ben med mässingshylsor. Tre mahognyfanerade iläggsskivor (à 45,5 cm) , samt sju ofanerade iläggsskivor (36,5+37+5x50 cm). Rundade bordsändar vardera 64,5 cm. Total längd 589, bredd 129, höjd 75,5 cm. Stödjande bockar medföljer.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
23 000 SEK
23. SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Graverad dekor. Båda märkta med etikett ”3887” och etikett märkt ”no 3”. En med påskrift i bläck ”C.L.L.”. Den andra märkt med rött ”C v E” [troligen Carl von Essen]. Längd 44,5, bredd 13 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
24. SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerad med valnöt. Förgyllda beslag av mässing. Överdel med 11 lådor och hyllplan bakom skåpdörr. Skrivinredning bakom klaff. Undertill fem lådor. Längd 110, bredd 62, höjd 213 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
25. SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och spå lådor bakom uppfällbar klaff. I sargen lådor. Uppsats märkt med krita på baksidan "S v E IV" (Sigrid von Essen, 1850-1924). Längd, bredd, höjd cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK

Total längd 114, fästets längd 24 cm. Klingan har för 1640-talet typiska etsningar, såväl vad beträffar bilderna som deviserna. Klingan är troligen nederländsk, möjligen tysk. Fästet är troligen samtida och typen överensstämmer med kända slagsvärd för flottan. Omspunnen tråd i kransarna och kombinationen av omspunnen, tvinnad och slät tråd i kavellindningen är troligen ursprunglig. På klingan figurer till häst samt latinska deviser "Inter arma silent leges. Si Deus pro nobis, qvis contra nos». »Constantes fortuna juvat. Regere sapientia summa" (Under krig tiger lagarna. Om Gud är för oss, vem skall då vara emot oss. Ödet står oss ständigt bi. Högsta vishet styr).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
45 000 SEK
27. SVÄRD, med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. Senare fäste från 1800-talet.

Total längd 132, fästets längd 32 cm. Med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. P-stämpel på övergången mellan klingbas och tånge. Den har slagits in i rustkammaren när klingan godkänts för Armén. På andra sidan finns en fragmentarisk smedstämpel, som troligen avser Johann Abraham Dinger, verksam i Eskilstuna klingbruk 1776-1786. Det var vid den här tiden som Wira bruk förlorade sitt privilegium som leverantör till Kronan efter att de därifrån levererade klingorna m/1773 visat sig hålla för låg kvalitet. I stället beställdes kavalleriets klingor från Solingen men några framställdes således även i Eskilstuna.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
12 000 SEK
28. HILLEBARD, svensk, av Rudolf Cederström kallad Hillebard för underofficerare vid Kgl Gardet m/1697.

Längd 279 cm. Modellen fastställdes efter slottsbranden 1697.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
10 000 SEK
29. HILLEBARD, tillverkad i Arboga cirka 1570-1590.

Längd 254 cm. Stämpel NO(?) oidentifierad.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
30. BARDISAN S.K. KORSGEVÄR, för svenska infanteriets underofficerare, i bruk cirka 1720-1788.

Längd 274 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
10 000 SEK
31. KABINETTSKÅP, målningar i Frans Franken II:s art, barock  1600-talets andra hälft.

Svärtat trä. Målade figurscener. Bakom skåpdörrar lådor och fack, samt spegelgalleri. Längd 81, bredd 28, höjd 54 cm. Total höjd 104 cm. Nyckel finns.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
75 000 SEK
32. A. J. WRANGELS BYRÅ, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk, 1780-tal.

Fanerad med mahogny, lönn och ebenholts. Beslag av förgylld brons. Skiva av svartgul spräcklig marmor s.k. Portor. Rak form med avfasade hörn på raka kannelerade ben. Två lådor. Inläggningar av fält. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk. Längd 93, bredd 52, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK

Klubbat pris
420 000 SEK
33. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av mässing. Tre lådor. Längd 63, bredd 45, höjd 82,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
34. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av rödbrun kalksten. Tre lådor. Signerad till höger om översta låset "GFT". Längd 92,5, bredd 48, höjd 81 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
35. Rokoko, BYRÅ, rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med jakaranda, fruktträ och alm. Beslag av förgylld mässing. Skiva av rödbrun kalksten. Tre lådor. Längd 82, bredd 44, höjd 79,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
25 000 SEK
36. KUNGLIG BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko, 1760-tal.

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av rödbrun kalksten. Tre lådor. Längd 127, bredd 62, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK

Klubbat pris
37. BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.

Fanerad med mahogny, rosenträ, citron, ebenholz, buxbom och olivträ. Rak form med avfasade hörn, raka ben. Tre lådor. Inläggningar med "bois de bout". På fasaden skuggade fält och ränder samt rosetter och lagerkvistar. Kortsidorna med fält och rosetter inom lagerkrans. Skiva av grå kalksten. Beslag av brons, draghandtag av mässing. Signerad under översta lådbotten " fait par G. Haupt à Stockholm". Längd 125, bredd 66,5, höjd 99 cm.

Utropspris
400 000 - 500 000 SEK

Klubbat pris
38. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Fanerad med bla rosenträ, ebenholts, Ceder och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalsten. Påskrift med bläck på trä under stenskivan "Trä Sorterna å denna Byrå äro följande Ebenholtz, Boxbom, Grönheben, Rosenträ, äckta Ceder, Sockerdahn och Furu som är blinträ". Signerad på lådkant GFT. Längd 92, bredd 47, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
90 000 SEK
39. BYRÅAR, två snarlika, St Petersburg, Ryssland, directoire, omkring år 1800.

Fanerade med mahogny. Halvrunda, avsmalnande ben, fanerade med mahogny, inläggningar i fält av mässingslister. En med påskrift på baksidan i rött "WINTERBÄCK KOTKA". Längd 105 cm, bredd 53, höjd 96 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
40. BYRÅ, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Fem lådor. Längd 113, bredd 53, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
41. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med alm, almrot och plommon. Beslag av förgylld mässing. Skedhylla, tre hyllplan och tre små lådor bakom dörrpar. Underdel med fyra lådor. Längd 155, bredd 68, höjd 227 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
110 000 SEK
42. SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.

Mahogny och mahognyfaner. Överdel med hyllplan och tre små lådor bakom dörrpar. Underdel med fem lådor. Beslag av mässing, delvis förgyllda. Hörnen med akantusblad och lagerhängen av förgylld mässing. Längd 133, bredd 62, höjd 219 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
43. POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.

Original färg i rött. Rak form med svängda hörn och svängda ben. Tråg, två dörrar, låda och dragskiva. Längd 47, bredd 35, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK
44. HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XVI, 1700-talets slut.

Fanerade med amarant, valnöt, lönn och infärgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skivor av vit marmor. Dörr framför. Båda signerade upptill med stämpel "L BOUDIN", samt märkt med skråstämpel "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 72, bredd 46, höjd 97 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
105 000 SEK
45. SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med jakaranda, valnöt och plommon. Beslag av förgylld mässing. Bakom snedklaff sex små lådor och tre fack. Utdragbar skrivskiva med fack. Nedtill låda. Längd 90, bredd 27, höjd 103 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
46. MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och lådor. Krön med låda. Bakom rulljalusi 10 små lådor och två fack. Flankerande dörrpar framför tre lådor. Undertill tre lådor. Sargen med en låda i fronten, samt låda i vardera kortsida. Skinnklädd skiva. Raka fyrsidiga avsmalnande ben. Längd 134, bredd 82, höjd 78,5, höjd inkl. uppsats 134 cm. Nyckel finns.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
47. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.

Skulpterat, förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Rik snidad dekor av rosengirlanger, bladrosetter, på fotkryss urna. Längd 137, bredd 61, höjd 85 cm.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
220 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Dekor av urna på fotkryss, sarg med lagerkvist. Längd 64, bredd 33, höjd 82 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
49. HÖRNKONSOLBORD, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Skivor av vit marmor. Dekor av pärlstav och fransar. Längd 71,5, bredd 50, höjd 82 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
50. BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.

Skulpterad trären ek. Skiva av rosa marmor. Fristående. Rektangulär form med svängda hörn. Genombruten sarg med rosettupphängda lagergirlander. Raka bladhölstrade kannelerade ben med rosettanfanger. Benkryss med bladhölstrad pinjekotte. Längd 155, bredd 106, höjd 74 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.

Blå originalfärg, Halvmåneform på S-formade kopplade ben. Längd 134, bredd 67,5, höjd 78 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
27 000 SEK
52. TEBORD med fajansbricka, Marieberg 1770, rokoko.

Polykrom starkeldsdekor av blomstergirlanger och rokokoornament. Svartlackerat underrede med kinesiserande figurer i guld. Märkt under skivan "MB: 4VG D. 7/2 1770". Längd 77, bredd 54, höjd 76 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
230 000 SEK
53. Fajansbricka, sengustaviansk, 1700-talets slut. Med senare underrede.

Motiv med båtar vid kust. Underrede av mahognybonad björk. Längd 91,5, bredd 62, höjd 75,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
54. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Vitmålad och bronserad. Stoppad svängd rygg övergående i karmar. Snidade blommor och blad. Längd 204, höjd 98,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
28 000 SEK
55. BANKETTSOFFA, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustaviansk.

Vitmålad och bronserad. Snidad dekor av rosor och blad. Signerad på insida av baksarg med pappersetikett "C F FLODIN 1776". Även med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Längd 221 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Gråmålad. Svängd stoppad rygg övergående i karmar. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Snidade blommor. Längd 229, höjd 98 cm.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK

Klubbat pris
57 000 SEK

Grönmelerad färg. Genombruten rygg stegrygg. Raka armstöd.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Blåmålad och bronserad. Svängd stoppad rygg.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
46 000 SEK
59. KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.

Förgyllda och bronserade. Rektangulär svängd stoppad rygg. Svängda ben med knappanfanger. Framben med kannelyrer.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
170 000 SEK
60. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.

Grönmålade och bronserade. Svängd stoppad rygg. Snidad dekor av egyptiserande figurer, bladsnitt, vågband (Vitruvian scrolls). Svängda fram- och bakben med bockfötter. Båda signerade ES.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
61. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.

Gråmålade. Svängd stoppad rygg. Dekor av pastellage i form av egyptiserande figurer och lagerstav. Svängda ben. Framben med fotavslutningar i from av bockfötter. En signerad ES.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
62. KARMSTOLAR, ett par, av Johan Öhrmark (mästare i Stockholm 1761-1780-tal). Gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Oval stoppad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Båda signerade JÖ.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Konturerad stoppad rygg. Snidade blommor och blad.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
64. KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska, 1780-tal.

Vitmålade och bronserade. Oval stoppad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Båda signerade IMS. En med Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
65. Henri Jacob, KARMSTOLAR, ett par, av Henri Jacob (1753-1824), mästare 1779. Directoire, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Genombruten uppsvängd rygg. Raka kannelerade ben. Stoppad sits. En signerad "H JACOB".

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK
66. Gustaviansk, STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Trärena. Dekor av bladsnitt. Av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794) och Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Signerade LSH resp. IHS. Med Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
67. SPEGEL, motiv av Karl XII, av Burchardt Precht, 1700-talets början (verksam i Stockholm 1674-1738).

Dekor av förgyllt bly på ram av förgyllt trä, med krön föreställande Karl XII (Sveriges kung 1697-1718) omgiven av fanor och kanoner. Flankerande kvinnliga genier med svärd respektive palmkvist symboliserande mod och seger. Höjd 163, bredd 73 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
165 000 SEK
68. SPEGEL, barock, 1600-talets slut.

Skulpterad, förgylld och bronserad ram. Rik dekor av figurer och blommor. 114 x 80 cm.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
69. SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.

Framtagen originalförgyllning. Rak form med uppsvängt snidat krön med dekor av kartusch, snäckformation och blommor. Liknande nederdel. I ramen infällt blått folierat slipat glas. Höjd 110, bredd 42 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.

Förgylld och bronserad. Genombruten dekor av rocailler och blommor. I ramen infälld spegelglaslist. Signerad NM. Höjd 97, bredd 42 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
71. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av räfflad sköld och rosengirlander. Höjd 159, bredd 53 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
72. SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbete från bröderna Prechts verkstad, senbarock 1720-tal.

Möjligen utförda av Christian Precht. Försilvrad brons. Ovala. Reliefdekor av i krönet svensk adlig krona ovan baldakinformation, akantusvoluter och rosettformationer. Nedtill ansiktsmaskaron med flankerande akantusvoluter i bérainstil. I ramen palmettbård. Höjd 55, bredd 30 cm. Ljusarmar saknas.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
73. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, en signerad av Niclas Meunier. Gustavianska 1784.

Förgyllda och bronserade. I krönet musselformation med akantusblad. I ramen pärlstav och bladsnitt. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad NM (Niclas Meunier, mästare i Stockholm 1760-tal-1797). En med Stockholms hallstämpel 1784. Höjd 58, bredd 52 cm. Renoverade. En med senare glas. ( 2 )

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
74. SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.

Förgylld och bronserad. Krön med musselformation. I ramen meanderbård. Ljusarm av mässing. Höjd 96, bredd 61 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
75. SPEGELLAMPETTER,  ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerkrans, facklor och bandrosett. Signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel. Höjd 71, bredd 31 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
76. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.

Förgyllda och bronserade. Ovala. Krön med snidad bandrosett. Ljusarmar av mässing. En med Stockholm hallstämpel 1803. Höjd 65, bredd 43 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK

Stomme av mässing behängd med löv Höjd 100, diam 64 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
79. LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801).

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor. Droppbotten, spröt och girlanger. Signerad på krönplatta CHB. Höjd 104, diam 77 cm

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK

Klubbat pris
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.

Stomme av förgylld mässing med flätat mönster. Behängd med prismor. Korgbotten. Krönande plym. Mittstam med blågrönt smältglas. Höjd 63 cm, diameter 46 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
81. KANDELABRAR "RETOUR D'EGYPTE", för fem ljus, ett par, S:t Petersburg, Alexander I.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Efter Charles Perciers design i den egyptiserande stilen, socklar med bladstav, pylonformade baser, fronter med framställningar i relief av Anubis ridande på Apis, sidorna med reliefdekor av knäböjande egyptier med sistrum krönt av Bast, pelare i form av stående Isis med huvuddok i form av Horus, blottad byst, midjeband med hängande hieroglyfrulle, i vardera handen stavar krönta av lindade ormar bärande ljuspipor med Ibis, skaftet med stiliserade blad, bas med dekor av procession, ljusarmar med fästen av Apishuvuden, dekor av fåglar med utslagna vingar, mitten med stjärnbestrött klot krönt av Bast. Höjd 83,5 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
82. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, empire, 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. Rik dekor av kvinnofigur uppbärande ljusarmar, figurmaskaroner och bevingade figurer på sockeln. Höjd 88 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
83. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. Stående vinlövsbekransad putto uppbärande ljusarm. Höjd 45 cm.

Utropspris
50 000 - 55 000 SEK

Klubbat pris
46 000 SEK
84. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Förgylld och patinerad brons, samt vit marmor. Stående kvinnofigurer uppbärande ljusarmar. Höjd 38 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
85. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. Tredelad fot med bevingade lejon. Höjd 51 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
86. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.

Förgylld och patinerad brons. Stående figurer föreställande indianer med pilkoger uppbärande ljusarm i form av rosenkvist. Höjd 30 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
87. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, rysk Louis XVI-stil, 1800-tal.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Sittande sfinxer uppbärande ljusarmar. Höjd 58 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
88. KANDELABER, för två ljus, St Petersburg, Ryssland, omkring 1870-1890, av skulptör Evgeny Lanceray, gjutare Karl Berto.

Patinerad brons, signerad. Föreställer en karaktär från en rysk folksaga ”Ivan, tsars son, ridande på en grå varg”, på ryska: ”Иван-Царевич на сером волке”. Höjd 25 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.

Balusterformade skaft. Oktogonal fot. Höjd 17 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
10 000 SEK
90. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1784 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Gustavianska.

Tenn. Klockformad fot med dekor av kannelyrer, girlander och pärlstav. Under fot gjuten sentens. Höjd 26 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
91. RESEUR, s.k. polskt reseur, av Nicolaus Vogel d ä (av tysk börd, verksam i Stockholm från 1695, död 1723).

Förgylld och försilvrad mässing. Kvadratiskt. Rund graverad urtavla med romerska och arabiska siffror. I hörnen serafer.Genombrutna fötter med satyrmaskaroner. På gavlarna genombrutna glasade fönster som visar genombrutna och graverade gallerverk, delvis försilvrade. Invändigtgenombrutet gallerverk med graverade bladrankor. Graverad signatur: Stockholm Nicolas Vogell. Stämplade tre kronor. Två klangskålar. Med graverad och förgyllda originalnycket med bladrankor. Med sekundvisare. I originaletui. Barock. Längd 14,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
140 000 SEK

Förgylld brons och inläggningar i boulleteknik. Urverk märkt "Etienne Le Noir A Paris" (verksam i Paris 1740). Rik dekor av figurer. Höjd 99, bredd 21, längd 44 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
46 000 SEK
93. VÄGGPENDYL, av Roque A Paris (Jean Joseph Léonard R., verksam 1770-89). Louis XVI.

Fodral av förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Roque A PARIS". Urverk märkt " Roque A Paris No 530". Dekor av lagergirlanger och urna. Höjd 73, bredd 33 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris

Förgylld brons. Krönande urna. Vitemaljerad urtavla märkt "CHARPENTIER & CIE Bronziers PARIS RUE CHARLOT 8". Urverk märkt "CHARPENIERS BRONZES 440 A PARIS". Längd 60, bredd 24, höjd 59 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
95. HACKKNIVAR, ett par, Vira Bruk, graverade av Johan Bertram, 1700-talets första hälft.

Stål med graverad text: "Elsa Scharlotta Douglas" inom krans av palmblad, under grevlig krona. Kavelplattor av horn. Längd ca 26 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.

Blybergsporfyr. Rund form, fasetterad. Lockknopp av förgylld mässing. Diameter 12,5 cm. Höjd ca 10 cm. Medföljer ej ursprungligt skrin, 1800-tal, fanerat med alm, höjd 14,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
19 000 SEK
97. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.

Blybergsporfyr. Rund form, fasetterad. Lockknopp av förgylld mässing. Diameter 12,5 cm. Höjd ca 9,5 cm. Medföljer ej ursprungligt skrin, 1800-tal, fanerat med alm, höjd 14,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
98. SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.

Förgylld brons, biskvi/litofaniporslin, glas. Stämplad «мПП» (мастер Пётр Петров), litofani sannolikt från A.Popovs fabriken (фабрика А. Попова). 46 х 26 х 12,5 сm; skärmdiameter 20 сm. Två möjligen ursprungliga glas medföljer, en med skador.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
99. RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade ramar med krönande dekor av kunglig krona och lilla riksvapnet. Kopparstick föreställande Gustav III och Sofia Magdalena. Höjd 47,5, bredd 33,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).

Miniatyr. Gouache på ben diameter 7,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK
101. Fältmarskalkar Michail Kutuzov, Gebhard Leberecht von Blücher och Arthur Wellesley, Duke of Wellington.

Miniatyr. Gouache på ben 6,7 x 5,5 cm. Efter ett tryck av S. Cardelli.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK