Lilla Bukowskis S189

Muutokset

NroEsineMuutokset
2BENGT LINDSTRÖM "Freds porträtt"Utförd omkring 1988. Titel: "Freds porträtt"
3BENGT LINDSTRÖM "Fågelmannen"Utförd omkring 1969. Rätt mått 46x38 cm.
10BENGT LINDSTRÖM "Förfader"Utförd 1994. Titel: "Förfader"
20BENGT LINDSTRÖM "Boxaren"Utförd 1994. Titel "Boxaren"
63BOJAN med LOCK, porslin. Ming.Från 1800-talet. From the 19th century.
87ANDERS ZORN, "Sappo"Skall vara en etsning.
227SERVISDELAR, 14 delar, porslin, underglasyr. Rörstrand 1920-tal.Assiett samt kakfat med lagning.
291VASER, 2 st, porslin, underglasyr. Astrid Ewerlöf (1905-15) Rörstrand. Jugend.Minor wearing/chips to rim on both. The purple with a small repair to rim, about 1 cm.
316BYRÅ. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.Obetydligt maskstunget. Fötternas beslag lösa.
529AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN Gumma mjölkandes koThe horns and one ear are broken. One leg repaired.
595TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.The handle with a crack and a repair.
726RELIEFTAVLA, Japan 1900-tal. Skuret ben på svärtad träplatta. Häger på bambugrenSeveral parts are missing. Repairs to bird and branches.
733TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).All with chips to rim. Two with wearing to rim and several bigger chips to rim. One with a crack under and several rimchips. One with a small crack to brim.
796NILS VON DARDEL Lucienne vid spegelnStämpelsignerad.
858URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.The neck with a repair and retouches.
862SERVIS, 9 delar, porslin. Rörstrand, Alf Wallander. Jugend.Såsskålen med spricka.
919SKÅL, glas. Daum, Nancy, Frankrike, jugend.A crack near by foot approx 5 cm longue. Small chips to the heads of the snails.
947RICHARD BERGH "Redaktör Fredrik Vult von Steijern med maka Gerda"Fredrik Vult von Steijern grundade Dagens Nyheter och bodde på Kaggeholm, Ekerö. Tilläggsinformation: Porträttet av Fredrik Vult von Steijern utfört i Stockholm 1891 enligt påskrift a tergo.
953SEKRETÄR. Sengustaviansk.Signerad och daterad Henric Johan Söderström 1796.
955ERNFRIED WAHLQVIST ForslandskapUndersåkersälven.
971BENGT LINDSTRÖM "Glupskhet"Utförd 1975. Titel "Glupskhet"
1090TORSTEN ESBJÖRNSSON Konkret kompositionKorrekt utrop 5 000-6 000 kronor.
1112TALLRIKAR, 4 stycken samt snarlikt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, QianlongPlates; one with a rimcrack, two with cracks to base. Wear. Serving dish; good condition.
1131VAS, stengiods. Stig Lindberg, Gustavsberg.Två obetydliga kantnagg.
1193FLAMLÄNDSK KONSTNÄR 16/1700-TAL Flykten till EgyptenRelined. Thick varnish. Crazings. Retouches all over surface.

Lisätyt kohteet

Lisättyjä kohteita ei ole.

Pois vedetyt kohteet

Nro
90
373
375
472
559
711
716
745
810
834
987
1146
1183

Kohteet, joita koskee vientikielto

NroEsine
317BYRÅ, av Carl Diedrik Fick. Sengustaviansk.

Kohteet, joihin liittyy tuontiarvonlisävero

Kohteita, joihin liittyy tuontiarvonlisävero, ei ole.