| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 1 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko. | 40 000 SEK |
| 2 | BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko. | 40 000 SEK |
| 3 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk. | 130 000 SEK |
| 4 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
| 5 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | 48 000 SEK |
| 6 | BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk. | 48 000 SEK |
| 7 | BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
| 8 | BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
| 9 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
| 10 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 45 000 SEK |
| 11 | Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock. | 8 000 SEK |
| 12 | BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko. | 16 000 SEK |
| 13 | BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 8 000 SEK |
| 14 | BORD, svensk rokokostil, 1900-tal. | 5 500 SEK |
| 15 | SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
| 16 | DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI. | Återrop |
| 17 | BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt. | Återrop |
| 18 | SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början. | 36 000 SEK |
| 19 | BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
| 20 | BORD, Directoire, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
| 21 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
| 22 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
| 23 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
| 24 | SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
| 25 | SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 5 000 SEK |
| 26 | BORD, 1800-tal. | 3 200 SEK |
| 27 | SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency. | 2 000 SEK |
| 28 | SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft. | 5 000 SEK |
| 29 | BORD, empire, 1800-talets första hälft. | 8 000 SEK |
| 30 | BORD, ett par, senempire, 1800-tal. | 17 500 SEK |
| 31 | KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal. | 2 000 SEK |
| 32 | MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början. | Återrop |
| 33 | VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft. | 48 000 SEK |
| 34 | VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal. | 12 000 SEK |
| 35 | Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
| 36 | POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
| 37 | POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
| 38 | POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
| 39 | BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV. | 18 000 SEK |
| 40 | BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
| 41 | BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781). | 26 000 SEK |
| 42 | KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 9 500 SEK |
| 43 | KARMSTOLAR, fyra stycken, av Georges Jacob (mästare i Paris 1765-1814), Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 24 000 SEK |
| 44 | KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
| 45 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 10 000 SEK |
| 46 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 16 000 SEK |
| 47 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 12 000 SEK |
| 48 | STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko. | 14 000 SEK |
| 49 | KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 4 000 SEK |
| 50 | STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 55 000 SEK |
| 51 | STOL, av Nicolas-Simon Courtois, mästare i Paris 1766, Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
| 52 | STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska. | 24 000 SEK |
| 53 | STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska. | 20 000 SEK |
| 54 | STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
| 55 | TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska. | 20 000 SEK |
| 56 | SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock. | 26 000 SEK |
| 57 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko. | 13 000 SEK |
| 58 | SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko. | 12 000 SEK |
| 59 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska. | 105 000 SEK |
| 60 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
| 61 | LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790. | 400 000 SEK |
| 62 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt. | 80 000 SEK |
| 63 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt. | 65 000 SEK |
| 64 | LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 75 000 SEK |
| 65 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 42 000 SEK |
| 66 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 40 000 SEK |
| 67 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 70 000 SEK |
| 68 | LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal. | 195 000 SEK |
| 69 | LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal. | 160 000 SEK |
| 70 | LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800. | 200 000 SEK |
| 71 | LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
| 72 | AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan. | 13 000 SEK |
| 73 | LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 6 500 SEK |
| 74 | LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 4 500 SEK |
| 75 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, Georg III England. | Återrop |
| 76 | APPLIQUER, ett par, för två ljus, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI. | 26 000 SEK |
| 77 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, 1800-tal, Empire. | 40 000 SEK |
| 78 | BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus, Frankrike 1800-tal, Louis XVI-stil. | Återrop |
| 79 | BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil. | 11 000 SEK |
| 80 | BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil. | 12 000 SEK |
| 81 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 12 000 SEK |
| 82 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
| 83 | LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | 9 000 SEK |
| 84 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil. | 36 000 SEK |
| 85 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 18 000 SEK |
| 86 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 6 000 SEK |
| 87 | LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV. | 2 600 SEK |
| 88 | BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire. | 26 000 SEK |
| 89 | BORDSPENDYL, av Antoine Gaulin (mästare i Paris 1788), Louis XVI, 1700-talets slut. | 4 000 SEK |
| 90 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire. | 14 000 SEK |
| 91 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
| 92 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
| 93 | BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal. | 6 000 SEK |
| 94 | BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal. | 3 200 SEK |
| 95 | GRÖTSKÅL med Lock av Lars Fredric Moberg Strängnäs 1801 (1792-1803). | 4 000 SEK |
| 96 | SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire. | 8 200 SEK |
| 97 | ELDSKÄRM, samt ett par ELDHUNDAR, 1900-talets första hälft. | 9 000 SEK |
| 98 | Gerard Mannoni, soffbord, Frankrike 1974. | 150 000 SEK |
| 99 | Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985. | 33 000 SEK |
| 100 | Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388. | 15 000 SEK |