Lilla Bukowskis S189

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
2BENGT LINDSTRÖM "Freds porträtt"Utförd omkring 1988. Titel: "Freds porträtt"
3BENGT LINDSTRÖM "Fågelmannen"Utförd omkring 1969. Rätt mått 46x38 cm.
10BENGT LINDSTRÖM "Förfader"Utförd 1994. Titel: "Förfader"
20BENGT LINDSTRÖM "Boxaren"Utförd 1994. Titel "Boxaren"
63BOJAN med LOCK, porslin. Ming.Från 1800-talet. From the 19th century.
87ANDERS ZORN, "Sappo"Skall vara en etsning.
227SERVISDELAR, 14 delar, porslin, underglasyr. Rörstrand 1920-tal.Assiett samt kakfat med lagning.
291VASER, 2 st, porslin, underglasyr. Astrid Ewerlöf (1905-15) Rörstrand. Jugend.
316BYRÅ. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.Obetydligt maskstunget. Fötternas beslag lösa.
529AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN Gumma mjölkandes koHornen samt del av öra trasiga (medföljer). Ett bakben lagat.
595TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.Hänkeln med spricka och lagning.
726RELIEFTAVLA, Japan 1900-tal. Skuret ben på svärtad träplatta. Häger på bambugren
733TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
796NILS VON DARDEL Lucienne vid spegelnStämpelsignerad.
858URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
862SERVIS, 9 delar, porslin. Rörstrand, Alf Wallander. Jugend.Såsskålen med spricka.
919SKÅL, glas. Daum, Nancy, Frankrike, jugend.A crack near by foot approx 5 cm longue. Small chips to the heads of the snails.
947RICHARD BERGH "Redaktör Fredrik Vult von Steijern med maka Gerda"Fredrik Vult von Steijern grundade Dagens Nyheter och bodde på Kaggeholm, Ekerö. Tilläggsinformation: Porträttet av Fredrik Vult von Steijern utfört i Stockholm 1891 enligt påskrift a tergo.
953SEKRETÄR. Sengustaviansk.Signerad och daterad Henric Johan Söderström 1796.
955ERNFRIED WAHLQVIST ForslandskapUndersåkersälven.
971BENGT LINDSTRÖM "Glupskhet"Utförd 1975. Titel "Glupskhet"
1090TORSTEN ESBJÖRNSSON Konkret kompositionKorrekt utrop 5 000-6 000 kronor.
1112TALLRIKAR, 4 stycken samt snarlikt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong
1131VAS, stengiods. Stig Lindberg, Gustavsberg.Två obetydliga kantnagg.
1193FLAMLÄNDSK KONSTNÄR 16/1700-TAL Flykten till Egypten

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
1BENGT LINDSTRÖM Ansikte
5KUNICHIKA, Skådespelarporträtt
90BROR HJORTH Sjuksköterskan
373PELLE ÅBERG Clownen
375PHILIPP FERDINAND DE HAMILTON Jaktstilleben med hare, fasan, morkulla och duva.
472ADRIEN MOREAU Interiörerer
559SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
711GEORGE WEATHERILL Skepp
716ENGELSK SKOLA 1800-TAL Vid hagens grind.
745KARL XV Landskap med figurer utanför timmerstuga
810RAGNAR PERSON På dansbanan
834RAGNAR SWAHN Djurgårdskanalen
987KONFEKTSKÅL på fot, av Georg Freyder d.y., Strasbourg (verksam från 1643). Tidig barock.
1146SOFFBORD, formgivet av Bruno Mathsson,
1183PEDER DUKE "Ljusbäraren"

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
317BYRÅ, av Carl Diedrik Fick. Sengustaviansk.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.